Kuo šildytis?

Visiems šiuo metų laiku labai aktualu kuo šildyti savo būstą. Čia negvildensiu daugiabučių šildymo niuansų. Ten praktiškai ir nera pasirinkimo.

Nuosavas namas. Taigi turime keletą galimų variantų.

Dujos. Pas manę jos neatvestos. Žinoma tik tiek – iš 1 m3 galima išgauti apie 10 kWh šilumos energijos. Pagal tai šilumos kaina išeina (atvirai net nežinau kiek tikslai kainuoja dujos.) apie 14-17 ct/kWh. Jei dar ivertinti ir n.k. kitus kaštus, tai ko gero bus ir daugiau.

Įrengimas 8-20 t. Lt. Jei dujos neatvestos – dar daugiau.

Geoterminis šildymas. Sistemos n.k. bus apie 2 (pataisykit jei klystu). Jis kis einant žiemai. Pradžioje, kol žemė dar išilus jis bus didesnis, į žiemos pabaiga mažes. Jums pasiseke, jei esate prie tekančios upės. Bet ir ten savos problemos. Sudėjus dar aptarnavimo kaštus ir priėmus elektros kainą 30 ct (naktinė +dieninė)  kWh kainą gausim 15-17 ct. Jei priskaičiuosim ir įrengimo kainą (30-50 t. Lt), tai visai nepatraukliai atrodo. Kaip sakė vienas žmogus – padedam į banką  50 000 ir už palūkanas šildomės…

Kietas kuras. Tiksliau degimo procesas. Dega viskas. Asmeniškai išbandžiau beveik visus deginamus produktus. Anglis, malkos, durpės, pjuvenų briketai, padangos, tepalas, aliejus kur fabrike kepė fri bulvytės.

Dar lieka skysto kuro katilai. Žymėtas kuras 2-2.30 Lt/l. Sudeginus 1 l gausim apie 12 kWh.

Paskutiniu metu smarkiai pašokusios kainos privertė susimastyti. Pigesnės liko tik durpės (320 Lt/t 2009 sausis). Bet tai baisus kuras. Ko gero baisiau už padangas… Smarvė, pelenų kiekis didžiulis, katilinė pilna dulkių.

Malkų pardavejai visai pasiuto - sausas ažuolas - 180 lt/kubas, beržas 140 lt . Žinoma jei tai butų tikras kubas.. Ertmetris? Dar mažiau.

Anglis 560 Lt/tona. Lenkiska. Kaune kitos ir neradau. Papildomai atvežimas. Ir juoda nosis.

Dabar visa tai kW.

Anglys – 6-8 kWh/kg

Durpės – 3-4 kWh/kg

Malkos (nepriklausomai nuo medienos rūšies, bet labai priklauso nuo drėgnumo) 2-3 kWh/kg.

Lyginamasis svoris – sausas ąžuolas apie 600kg/m3, pušis 250 kg/m3.

Dabar litais:

Anglis – 10 -12 ct/kWh

Durpės – 9- 10 ct/kWh

Malkos – 10-12  ct/kwh. Cia jei tikrai nupirkot m3 ir tikrai sausas.

Degimo metu viso energijos kiekio nenuimsime. Na pasiseks – 75 %. Taigi:

Anglis – 13 -15 ct/kWh

Durpės – 11- 13 ct/kWh

Malkos – 13-15  ct/kwh.

Pridedam pusdienį kuro tampymui, kas dieną pelenų šalinimą, kūrimą po 15-30 min per dieną. Katilinė kainuos 6 (jei darysit viską patys)-20 t.Lt. Tarnaus ne amžinai. Gal 10 metų?

Vėjo, saulės sistemos.

Galiu atsakingai teigti, kad nuosavos 2-5 kW vėjo jėgainės pagaminta 1 elektros kWh kainuos ne mažiau 45 ct. Be to, kad patenkinti poreikius tokios jėgainės neužteks.

Su saule žiemos metu prastai, bet jei mastyti, kad vasara sutaupę vandens šildymui tą sumą išleisim žiemą patalpoms šildyti – tai gal patruklu, bet vistiek nera labai pigu.

Lieka dar vienas būdas – elektra. Iš pirmo žvilgsnio atrodantis labai brangus. Tačiau..

100 m2 namui suinstaliuoti šildymą su programuojamais termostatai, radiatoriais, ir kitom medžiagomis tikrai nekainuos daugiau nei 3000 lt. Nei kaminų, nei pelenų, nei juodos nosies. Ir per šildymo sezoną sutaupytos 2-3 paros laiko.

kWh kaina naktį 22 ct (jei įteisinta el. viryklė), dieną 36 ct.

Dabar apie realiai pabandytą šį būdą. Yra rekonstruotas namas. Šildomų patalpų apie 100 m2. Buvo modernizuota kieto kuro sistema. Na tiesiog į tam numatytą vieta katile buvo įsuktas el trifazis tenas 3×1500 W. Termostatu sistemoje nustatyta max temperatūra 60C. Visa kita valdo esantys termostatai ant radiatorių ir sistemoje. Pradžioje pajungta tik 2/3 teno – 3 kW.

Galu gale sužinojau kiek paleidžiu energijos į aplinką. Esant –10 C per parą „pabėga“ 50 kWh. Temperatūra namie 21C. Kai paspaudė iki –20C poreikis pasidarė 70 kWh/parai.

Esant apie -1-3C apie 30-35 kWh.

Su kietu kuru tikrai sudegindavau didesnį kiekį energijos. Prie –10 C per parą apie 20 kg angliu – o tai apie 120 kWh. Tikriausiai per kaminą nemaža dalis pabėga.

Jei šį mėn. (2009m sausis) temperatūra vidutinė svyruos -1-6C, tai saskaita is tinklų bus apie 400-450  lt. Gruodį sukurenau malkų už 350 Lt… Pasikartosiu – tai 100 m2 šildomų patalpų tikrai ne įdeliame šiluminiu požiūriu name.

Žinoma uždarius atominę perspektyvos ne kokios, bet ir tos pačios malkos brangs. Galų gale ką nors sugalvosim….

10 komentarai į “Kuo šildytis?”

 1. Amadejus
  2009 vasario 01 09:34
  1

  Sveikas Vytai.
  As ,taip pat sprendziau si klausima -kuo kurenti.
  Kadangi sprendziau ilgai, tai spejau isbandyti daug ivairiu kurenimo budu.
  Pradzia buvo KKK,anglys.Sekantis -dyzelis.Poto
  SS oras-oras,ir galu gale radau pritaikyma savo pamirstam KKK-panaudoti aliejai ir alyvos.
  Pasigaminau neblogai veikianti degikli ,ir kurenimas tapo beveik nemokamas .Ir patogus.
  As pritaikiau S.Babingtono principa svo degiklyje,jai bus idomu galesiu papasakot daugiau.
  Kaip pats degindavai alieju?

 2. VytasS
  2009 vasario 01 11:08
  2

  Tiesiog padetas metalinis puodas peciui ir ipildavau kokius 3 litrus. Nelabai geras budas. Reiktu per purkstuka .
  Apie tavo principa placiau galima?

 3. Amadejus
  2009 vasario 01 13:48
  3

  Pernai metais as ir bandziau puodo tipo degikli savo KK, bet nepasiekes gero sudegimo, meciau ideja.
  Simet ,lapkricio vidury netycia uzsiroviau ant sito :

  http://www.rexresearch.com/babingtn/babingtn.htm.

  Ideja patiko, pradejau konstruoti.
  Pirmieji mano netobuli bandymai:
  http://www.youtube.com/watch?v=1CKwSpyTspA&feature=channel

  http://www.youtube.com/watch?v=-6u0EXvpDgE&feature=channel

  tada pradejau konstruoti katile :

  http://www.biteplius.lt/lt/2content.diary_view_my/1968910-=(653459633

  Siandien ,prabegus porai menesiu nuo kurenimo pradzios mano degiklis jau turi 4 man zinomus broliukus lietuvoje,pora baltarusijoje ir kazkiek UK.Keli konstravimo stadijoj.
  Jai domina, sakyk kur galiu atsiusti foto-video medziagos.

 4. Amadejus
  2009 vasario 01 13:51
  4

  sorry kazko tas linkas su S.Babington patentu ikeltas neatsidaro.
  Imetu kita linka su iliustracija :

  http://www.green-trust.org/2000/biofuel/babington/BabingtonNozzlePrinciplesOne.jpg

 5. Dovilis
  2009 vasario 05 22:53
  5

  Laba vakara,

  tai stai galvoju, ka si karta perskaitysiu uzejes i Vyto bloga, ogi PRASOM! Sildymo problemos rodos niekada nesibaigs. :)

  Kagi, pradzioj mano konfiguracija. Lenkiskas katinas su priverstiniu paputimu 40kW. Name visur mazaturiai radiatoriai ir prie jus pritaisytos termo galvutes. Taip pat katilas sildo ir 150 litru boileri. Jau ketvirti metai kurenu siuo katilu ir vidutiniskai gaunasi 1 tona anglies per menesi. Cia pataupius, nes kuriamas buvo viena karta i para ir dedama iskart vidutiniskai 4 kibirai (10-litriai) kiek kg neskaiciavau. Uzsakineju 6-7 tonas sezonui pagal tai kiek lieka is praeito.

  Kuras su kuriuo bandyta kurenti:
  Malkos uosines - kiek dedi tiek sueda ir net momentaliai…. Iskart atsisakiau minties.
  Briketai azuoliniai - viskas labai gerai su jais, labai mazai pelenu, labai gera kaitra tinka ir burzuikon imest. Kaina sausio men. 590 su atvezimu. Cia vilniuje. Imeciau 20 kg i peciu tai per 1,5 val katiliukas suede.
  Anglis - pirkau vasaros pabaigoje, Chakasijos. Isbandziau ivairias rusis bet si pasirode kokybes-kainos santykis. Moketa 475lt/tona.

  Kokios mintys mano toliau? Hmmm. turiu kelias i ateiti:
  akumuliacines talpos - yra kas giria, bet kol kas neesu isitikines ar jos tikrai yra reikalingos tiek kad ojoj kaip yra giriamos.
  Kuro alternatyva? ;) kol kas nedaug apie tai zinau, tik pradedu dometis.

  Amadejus ar Vytai, gal galite apsviesti, kad pasidarius toki degikli galima pritaikyti esamam peciuje?

 6. VytasS
  2009 vasario 06 08:37
  6

  Zinoma, kad galima.

 7. Dovilis
  2009 vasario 11 21:45
  7

  nagi… svieskite ;)

 8. siGis
  2010 sausio 21 23:32
  8

  Jeigu butum pakabines elektrinius radiatorius kambariuose, o patalpos butu is silumai neinertisku medziagu ir sildytum tada kai reikia kad butu silta toje patalpoje sutaupytum dar bent 30% ir daugiau elektros energijos.

 9. VytasS
  2010 sausio 22 09:18
  9

  Na taip neisejo, nes jau padarytas centrinnis.
  beja dabar (2010 sausis) pabrangus elektrai, tai jau nera gerai. Kerta per kisene. Kol kas elektra tik rezerviniam sildymui palikta.

 10. siGis
  2010 sausio 22 11:51
  10

  Suprantu kad tai daugiau eksperimentai. Neduoda ramybes mintis kad labai gerai apsiltintame ir izoliuotame name kartu su rekuperacija elektrinis sildymas galetu buti labai geras sprendimas. Tai aisku butu brangiau nei tokiame name sildytis malkomis ar kitu kuru. Bet tai galetu buti pakankamai pigu kad galetu sau leisti net ir nedideles pajamas gaunantis eilinis lietuvis.
  Rudeni esant lauko temperaturai nuo 0 iki +15 (spalis, lapkritis) viena kambariuka be vargo apsisildau elektrinio pasildytojo pagalba. Namas nors ir izoliuotas bet nepakankamai, vidines sienos silumai imlios, inertiskos - murines, langai medinai trim stiklais (ne paketai), rekuperacijos nera. Ijungiu tik tada kai bunu namie. Uz elektra sumokedavau iki 100Lt. Kitais menesiais vidutiniskai moku 45-55Lt. Taigi sildymas ne tiek jau daug ir prideda.
  Idomu butu kur nors pamatyti svariai atlikto eksperimento rezultatus pradzioje mano apibudintam namui, ar patalpai.

Komentuoti