„Terminatoriaus“ ranką mokslininkai pavertė tikrove
2009 12 10 20:06
Mokslininkai pristatė pirmuosius bioninius pirštus, rašo Dailymail.co.uk.
Pagaminti iš kieto, nedaug sveriančio plastiko, bioniniai pirštai gali susilenkti, paimti, laikyti ir padėti įvairius daiktus.
Britų kompanijos „ProDigits“ dirbtinių pirštų protezai gali pakeisti tūkstančių žmonių, netekusių pirštų, gyvenimus. Dabar jie galės paimti taurę vyno, atsilaužti gabalėlį šokolado ar naudodamiesi bankomatu surinkti savo PIN kodą.
Iš viso pasaulyje yra apie 1,2 milijono žmonių, kurie yra netekę pirštų, iš jų 50 tūkst. Europoje.
Žmonės, kurie neteko visos rankos, jau ne vienerius metus galėjo naudotis biotinės rankos protezu, tačiau tie, kurie yra netekę vieno ar kelių pirštų, iki šiol protezais pasinaudoti negalėjo.
Philas Newmanas iš „ProDigits“ sakė: „Iki šiol žmonėms su amputuotais pirštais tokių galimybių nebuvo. Dabar naudodamiesi bioninių pirštų protezu, jie galės gyventi savarankišką ir pilnavertį gyvenimą.“
Protezas naudojasi smegenų savybe bandyti judinti galūnę net tada, kai jos nėra. Smegenys, galvodamos, kad galūnė nepašalinta, siunčia signalus į nervus ir raumenis. Juos pagauna sensoriai, kurie judina dirbtinius pirštus.
Gamintojai sukūrė tikroviškai atrodančią dirbtinę odą, po kuria galima paslėpti pirštų protezus.
Bioninių pirštų kaina svyruoja nuo 130 tūkst. iki 150 tūkst. litų.
42 metų Mariai Antoniai Iglesias dalis rankų ir kojų buvo amputuota dėl sunkios bakterinės infekcijos. Buvusi pianistė iš Katalonijos (Ispanija) dabar, naudodamasi bioniniais pirštais, vėl gali rašyti, paimti, laikyti ir padėti įvairius, net smulkius ir trapius daiktus, svarbiausia – ji vėl gali mokyti skambinti pianinu. Moteris sakė, kad protezai pakeitė jos gyvenimą.
42 metų Ericas Jonesas iš Niujorko (JAV) neteko visos kairės rankos ir dešinės rankos pirštų dėl gyvybei pavojingų kraujo krešulių. Dabar, naudodamas protezus, jis vėl gali žaisti su savo dukra, lydėti ją į mokyklą, statyti „Lego“ kaladėles. E. Jonesas sakė: „Dirbtinę ranką ir pirštus lengva valdyti. Su bioniniais protezais gavau daugiau nepriklausomybės.“
Inf. šaltinis: Alfa.lt