Pokyčiai rinkoje: specialistų trūkumą kompensuoja robotai

2021 10 24 18:19

Trūkstant specialistų rinkoje, o gamybai vis augant, kaip niekad aktuali tapo automatizuotų sistemų būtinybė. Įmonės vis dažniau ieško, kas galėtų sukurti robotines sistemas, gebančias atlikti vienokį ar kitokį veiksmą ir taip užpildyti darbuotojų spragą gamybos procese.

Robotų gamyba. Gamintojo nuotr.
Robotų gamyba. Gamintojo nuotr.

Nieko seniai nebestebina pagal užsakymą siuvami rūbai ar gaminami baldai, o pastaruoju metu populiarėja ir robotų-darbininkų užsakymai. Dažniausiai tai būna dar neegzistuojančios robotizuotos sistemos, kurias reikia sukurti nuo pradžios iki pabaigos. Paprastai klientas į kūrėjus kreipiasi įvardindamas problemą, o jau specialistų rūpestis – sugalvoti idėją, schemą, parengti brėžinius, pagaminti mechanizmą ir įdiegti programą taip, kad naujas gaminys galėtų teisingai atlikti tam tikrus pasikartojančius veiksmus.

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/80355/

Inf. šaltinis: 15min.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

LEONARDO robotas gali vaikščioti virve, važinėti riedlente, o laiptai jam nėra iššūkis

2021 10 08 15:03

LEONARDO ūgis – vos 0,8 m. Tačiau jis yra labai talentingas – jis gali ne tik vaikščioti, bet ir skraidyti.

LEONARDO © „Caltech“
LEONARDO © „Caltech“

Dauguma robotų juda pasitelkę vieną iš įprastų metodų. Kai kurie vaikšto, kiti rieda ant ratų, treti – plaukia ar skrenda. LEONARDO, kurį sukūrė Kalifornijos technologijų instituto inžinieriai, negali plaukti. Tačiau jis vaikšto ant dviejų kojų, važinėja riedlente ir gali pakilti į orą.

Iš esmės, LEONARDO yra hibridinis robotas – šis tas tarp drono ir mažyčio humanoido. Keturi propeleriai jam ne tik leidžia pakilti skrydžiui, bet ir padeda išlaikyti pusiausvyrą kai jis vaikšto. Jų dėka LEONARDO gali nesivarginti lipti laiptais – jis juos gali perskristi.

Vienas iš LEONARDO kūrėjų Soon-jo Chungas teigia, kad sėmėsi įkvėpimo iš gamtos. Paukščiai gali vaikščioti, tačiau prireikus pašokti jie tai daro pasinaudodami sparnais.

LEONARDO gali vaikščioti ant virvės kaip koks cirko akrobatas, nes pusiausvyrą jis palaiko naudodamas drono propelerius. Ir nukristi jam nebaisu – juk jis gali skristi. Nors mokslininkai apie tai dar negalvoja, tokie robotai kaip LEONARDO praverstų ir karyboje, ir dingusiųjų paieškose, ir moksliniuose tyrimuose.

Ateinančios LEONARDO versijos pasižymės geresnėmis, tvirtesnėmis kojomis, stipresniais dronų varikliais ir geresniais algoritmais. Jos taip pat turėtų pasižymėti geresniais navigacijos įgūdžiais.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

„Amazon“ pristato namų robotą „Astra“ ir jis gali virsti tikru košmaru

2021 09 30 10:49

Elektroninės prekybos milžinė „Amazon“ pristato išmanų namų robotą „Astra“. Tai – tarsi virtualios asistentės „Alexa“ personifikacija, po namus važinėjantis ir viską filmuojantis robotas iš ateities. Bet kam jo gali prireikti? Ir kodėl daug kam „Astra“ kelia šiurpą?

„Astra“ – „Amazon“ namų robotas. Gamintojo nuotrauka
„Astra“ – „Amazon“ namų robotas. Gamintojo nuotrauka

Žinote saugumui skirtas IP kameras? Tai – prietaisai, prie kurių galima prisijungti iš bet kurio pasaulio krašto ir taip patikrinti, ar viskas namie gerai. „Astra“ irgi gali tai padaryti. Tačiau priešingai nei stacionarios kameros, „Astra“ pagal naudotojo nurodymus važinėjasi po namus, todėl leidžia patikrinti kiekvieną kampelį. Be to, šis robotas leis pasikalbėti su namie likusiais artimaisiais, padės patikrinti, ko trūksta jūsų virtuvės spintelėse, reaguos į gaisro signalizacijos ir dūžtančio stiklo garsus. Bet, žinoma, „Astra“ nėra tik išmani IP kamera ant ratų.

„Astra“ galės sekti savo šeimininką, grodamas muziką ar leisdamas mėgstamiausias tinklalaides. „Astra“ netgi atsilieps į telefono skambučius, informuos naudotoją apie naujausias žinias ir net darys mielas šeimos nuotraukas. „Amazon“ teigia, kad šis vos 999 dolerių kainuojantis robotas pagerins namų saugumą ir tiesiog taps mielu pagalbininku.

„Astra“ dar gali būti ir kirviu per privatumo kaklą. Daugybė žmonių jau turi „Amazon Alexa“ ar kitų bendrovių virtualius asistentus. Tai – prietaisai, kurie nuolat klausosi savo aplinkos, kad galėtų sureaguoti į pasisveikinimą. Ar tai, ką išgirsta „Alexa“ ausys yra renkama, apdorojama ir saugoma reklamos personifikavimo tikslais? Privatumo mūsų gyvenimuose lieka vis mažiau ir technologijų milžinės iš to pelnosi.

„Amazon Alexa“ ir kiti namų asistentai yra tarsi išmanios garso kolonėlės. Ir tai yra gerai tuo, kad šį prietaisą galima palikti ten, kur aktyvūs pokalbiai vyksta retai. „Astra“ veikimo zona – daug didesnė. „Astra“ turi kamerą, prieigą prie interneto, leidimą siųsti duomenis (kaip kitaip pasiektumėte savo nuotraukas). Abejonės dėl privatumo yra išties didelės, ypač turint omenyje „Amazon“ interesą.

„Amazon“ teigia, kad „Astra“ žmonėms teiks priminimus. Ne bet kuriam žmogui – konkretiems žmonėms konkrečius priminimus. Kaip „Astra“ atpažins, su kuo bendrauja? Analizuos veidą? „Astra“ taip pat susikurs virtualų namų žemėlapį.

Tačiau „Vice“ gavo duomenų, kad kai kurios „Astra“ funkcijos veikia prastai. Pavyzdžiui, „Astra“ sunkiai atpažįsta veidus. „Astra“ gali neatpažinti savo šeimininko ir imti jį sekioti, įtariai filmuodamas kiekvieną žingsnį. Roboto kūrėjai anonimiškai žurnalistams sakė, kad „Astra“ taip pat dažnai krenta nuo laiptų ir yra lengvai sulaužomas.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Pietų Korėjos mokslininkai sukūrė dirbtinę chameleono odą

2021 09 22 10:58

Pietų Korėjos mokslininkai sukūrė dirbtinę odą primenančią medžiagą, kuri, visai kaip chameleono oda, gali keisti spalvą priklausomai nuo ją supančios aplinkos.

Nauja maskuotės era

Lanksti ir daugiasluoksnė „oda“ – mažesnė nei šimtas mikrometrų ir plonesnė už žmogaus plauką – buvo sukurta naudojant specialų rašalą, kuris keičia atspalvį priklausomai nuo temperatūros ir yra valdomas mažyčiais lanksčiais šildytuvais.

Seulo nacionalinio universiteto mechanikos inžinerijos profesorius daktaras Ko Seung-Hwanas „Reuters“ sakė: „Jei dykumoje dėvite miško maskuojamąsias uniformas, galite būti lengvai demaskuoti. Aktyvus spalvų ir raštų keitimas pagal aplinką yra mūsų sukurtos maskuotės technologijos pagrindas.“

Technologiją, kurioje naudojamas termochrominis skystųjų kristalų rašalas ir vertikaliai sudėti daugiasluoksniai sidabro nanovamzdelių šildytuvai, daktaras K. Seung-Hwanas ir komanda pademonstravo pasitelkus robotą.

Demonstracijos metu buvo parodyta, kaip oda bando imituoti spalvas, kurias aplink ją „mato“ robote įkonstruotas jutiklis. Robotui šliaužiant per skirtingų spalvų plotus, jo oda beveik akimirksniu pasikeisdavo, atitikdama foną.

Mokslininkai teigia, kad pridėję papildomų sidabro nanovamzdelių sluoksnių, sudarytų iš paprastų formų, pavyzdžiui, taškų, linijų ar kvadratų, suteikė odai galimybę kurti sudėtingus raštus.

Jutiklių užfiksuota spalvinė informacija perduodama mikroprocesoriui, o tada sidabro nanovamzdelių šildytuvams. Kai šildytuvai pasiekia tam tikrą temperatūrą, termochrominis skystųjų kristalų sluoksnis pakeičia spalvą.

Žurnale „Nature“ paskelbtame tyrime teigiama, kad dirbtinė maskuotė puikiai pritaikoma kariuomenei skirtų technologijų rinkoje, kuri sparčiai auga.

„Lanksti oda gali būti sukurta kaip dėvimas prietaisas ir naudojama madai, karinėms maskuojamosioms uniformoms, automobilių ir pastatų eksterjerui estetiniais tikslais bei ateities ekranų technologijoms“, – ateities perspektyvas komentavo mokslininkas.

Inf. šaltinis: 15min.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Akistata: kaip roboto žvilgsnis gali paveikti žmogaus smegenis?

2021 09 19 18:18

Jau seniai žinoma, kad akių kontaktas su robotu gali kelti nerimą. Mokslininkai net turi pavadinimą šiam nemaloniam jausmui – „keistasis slėnis“.

Akistata: kaip roboto žvilgsnis gali paveikti žmogaus smegenis?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Trikdo žmones

Keistojo slenio (angl. uncanny valley) reiškinys yra nenusakomas jausmas, kuris užklumpa stebint objektą, panašų į žmogų. Dažnai šie jausmai apima nerimą, baimę ar pasibjaurėjimą

Dabar, Italijos mokslininkų dėka, mes taip pat žinome, kad tai daugiau nei tik jausmas.

Italijos technologijų instituto (IIT) komanda ištyrė, kaip roboto žvilgsnis gali mus apgauti.

„Žvilgsnis yra labai svarbus socialinis signalas, kurį kasdien naudojame bendraudami su kitais žmonėmis“, – sakė profesorė Agnieszka Vykovska (Agnieszka Wykowska), pagrindinė tyrimo, paskelbto žurnale „Science Robots“, autorė.

Komanda paprašė 40 savanorių žaisti vaizdo žaidimą „višta“ – kai kiekvienas žaidėjas turi nuspręsti, ar leisti automobiliui važiuoti tiesiai į kitą automobilį, ar nukrypti, kad būtų išvengta susidūrimo – prieš priešais juos sėdintį humanoidinį robotą.

Tarp raundų žaidėjai turėjo žiūrėti į robotą, kuris kartais atsigręždavo, o kartais žiūrėdavo į šalį.

Persvarstė savo veiksmus

Kiekvieno scenarijaus metu mokslininkai rinko duomenis apie elgesį ir nervinį aktyvumą naudodami elektroencefalografiją (EEG), kuria nustatomas elektrinis smegenų aktyvumas.

„Mūsų rezultatai rodo, kad iš tikrųjų žmogaus smegenys roboto žvilgsnį apdoroja kaip socialinį signalą, ir šis signalas turi įtakos mūsų sprendimų priėmimui, strategijoms, kurias taikome žaidime, taip pat mūsų reakcijoms“, – sakė A. Vykovska.

Gauti rezultatai rodo, kad roboto žvilgsnis privertė žmones atidėti sprendimo priėmimą arba juo suabejoti. Šis tyrimas naudingas tuo, kad vis labiau suprantama robotų veikimo įtaka žmogui, taip padedant apsispręsti, kokiose srityse dirbtinį intelektą naudoti būtų pravartu, o kokiose – ne.

Inf. šaltinis: 15min.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

VU mokslininkas: 60 procentų profesijų turi bent trečdalį darbo veiklų, kurios gali būti automatizuotos

2021 09 17 10:23

Save vairuojantys sunkvežimiai, sudėtingas nuotolines operacijas padedančios atlikti robotinės chirurginės sistemos – tik pora robotizacijos pavyzdžių, kurie šiandien mus vis dar stebina, tačiau be jų neįsivaizduojama ne tik žmonių, bet ir pramonės ateitis. Pasak Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakultete įsikūrusios Dirbtinio intelekto laboratorijos vadovo dr. Virginijaus Marcinkevičiaus, beveik visus mus paveiks automatizacijos procesai, nes darbo rinkoje yra daugiau kaip pusė specialybių, kurių trečdalis darbo veiklų gali būti automatizuotos.

VU mokslininkas: 60 procentų profesijų turi bent trečdalį darbo veiklų, kurios gali būti automatizuotos
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

VU tinklalaidės „Mokslas be pamokslų“ pašnekovas pasakoja apie robotizacijos tempus, robotų ir žmonių konkurenciją, kokių profesijų darbuotojus greičiausiai pakeis autonominės sistemos ir ar ateis toks laikas, kai galėsime nedirbti.

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/79788/

Inf. šaltinis: VU tinklalaidė „Mokslas be pamokslų“, LRT.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Netolima ateitis: arimuose darbuosis robotai

2021 09 10 19:50

Lietuvoje prasidėjus bulviakasiui, laukuose ir akmuo kruta, o netolimoje ateityje arimuose darbuosis robotai: „Telia“ Švedijoje atliko pirmuosius bandymus su robotu-ūkininku „Ekobot“, kuris, jungdamasis prie 5G tinklo, gali pats vienas, veikdamas autonomiškai, išravėti daržą. Toks sprendimas leistų ūkininkams automatizuoti kenkėjų šalinimą ir sumažinti pesticidų naudojimą žemės ūkyje, rašoma pranešime spaudai.

Netolima ateitis: arimuose darbuosis robotai

Atliekant eksperimentą ūkyje netoli Vesteroso miesto pajėgas apjungė roboto kūrėja, to paties pavadinimo kompanija „Ekobot“, „Telia“, tyrimų institutas RISE ir tinklo videosprendimų bendrovė „Axis Communications“. Jos siekė įvertinti, kaip robotas veikia ir jungiasi prie tinklo realiomis sąlygomis bei kokie techniniai sprendimai tam yra reikalingi.

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/79721/

Inf. šaltinis: TV3.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Aukšto lygio matematiką gali gliaudyti kaip riešutus, o palaistyti augalus kieme – praktiškai neįmanoma: ko trūksta robotams humanoidams?

2021 09 06 10:57

Iš tranzistorių sukurtos smegenys ir dirbtinis intelektas – taip galima apibūdinti šiuolaikinius pažangius robotus. Kompiuteriai ir robotai keičia mus supantį pasaulį vis sparčiau ir efektyviau, dažnai netgi pakeisdami kai kurių profesijų darbuotojus žmones. Tačiau dirbtinis intelektas kelia didelę nuostabą ir galimas problemas ateityje.

Ko trūksta robotams humanoidams?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Neapmokytas robotas – tarsi mažas neprižiūrimas vaikas, tik pradedantis susivokti aplinkoje. Griežtai neprižiūrimas dirbtinis intelektas, kaip ir mažas smalsus vaikas, gali susižaloti, išmokti atlikti ką nors blogo arba tapti nebepriimtinu visuomenėje. Išmaniems robotams skverbiantis į mūsų kasdienius gyvenimus, pradedant medicina ir baigiant kompiuterinių žaidimų meistrais, vis dažniau iškyla klausimas, kaip bus ateityje?

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/79675/

Inf. šaltinis: Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

„Boston Dynamics“ stebina toliau – išmokino robotą parkūro

2021 08 25 15:50

Amerikiečių inžinerijos ir robotikos projektavimo įmonė „Boston Dynamics“ nenustoja stebinti. Naujai patalpintame video įraše robotas „Atlas“ demonstruoja, kaip lengvai gali atlikti parkūro judesius.

„Boston Dynamics“ / „Boston Dynamics“ sukurtas robotas atlieka sudėtingus parkūto judesius
„Boston Dynamics“ / „Boston Dynamics“ sukurtas robotas atlieka sudėtingus parkūto judesius

Įveikė pirmą kartą

Robotų bendrovė, priklausanti „Hyundai“, paskelbė du naujus vaizdo įrašus. Pirmajame rodoma, kaip gerai robotas „Atlas“ gali atlikti parkūrą, o antrajame vaizdo įraše užbėgama už akių ir paaiškinama, kaip veikia „Atlas“. Iš tikrųjų tai pirmas kartas, kai robotui pavyko nepriekaištingai įveikti sudėtingą kliūčių ruožą.

„Iki šios dienos nebuvome atlikę tokio elgesio po salto atgal, todėl tai iš tikrųjų buvo eksperimentas“, – sako Scottas Kuindersma, „Atlas“ komandos „Boston Dynamics“ vadovas.

Tačiau filmuotoje medžiagoje nematyti viso sunkaus darbo, klaidų ir problemų, kurias reikia išspręsti, kad šios demonstracijos taptų įmanomos.

Tam, kad visa ši operacija veiktų, reikalinga techninės įrangos komanda, programinės įrangos komanda, technikai ir operatyvinis personalas. Kiekvienam „Atlas“ reikia trijų kompiuterių, kad būtų galima apdoroti jutiklių duomenis ir paleisti algoritmus, leidžiančius šiam 190 kg sveriančiam robotui judėti 28 laisvumo laipsnių kampu ir nenukristi.

Atrodo, kad robotika ilgainiui pasuks tuo pačiu keliu, kaip kadaise pasuko išmanieji telefonai. Jie taps vis galingesni, kol pradėsime juos naudoti visur. Kol kas tai dar tik tolima svajonė, tačiau vis labiau tikėtina, kad „Boston Dynamics“ tai padarys pirmieji.

Inf. šaltinis: 15min.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

E. Muskas: „Tesla“ iki kitų metų galo pristatys humanoidinius robotus

2021 08 21 16:08

Ketvirtadienį „Tesla“ generalinis direktorius Elonas Muskas Kalifornijoje surengtoje technologijų pokalbių cikle „AI Day“ pranešė, kad bendrovė dirba ties nauju humanoidiniu robotu, kurį planuojama pristatyti iki kitų metų galo.

„Tesla“ /„Tesla“ humanoidinio roboto prototipas
„Tesla“ /„Tesla“ humanoidinio roboto prototipas

Silpnesnis už žmones

Humanoidinis robotas naudos „Tesla“ kompanijos patirtį, sukauptą gaminant automatines mašinas, taip pat kai kurią techninę ir programinę įrangą „Autopilot“.

E. Muskas, kuris ne kartą yra kalbėjęs apie savo baimes dėl sparčiai vystomo dirbtinio intelekto, teigė, kad „Tesla“ robotas „turėtų būti draugiškas“. Robotas projektuojamas „mechaniniu lygmeniu“, kad „galėtumėte nuo jo pabėgti ir greičiausiai jį įveikti“. Jis bus apie 176 cm ūgio, svers 125 kg ir vietoj veido turės ekraną. Kodinis roboto pavadinimas bendrovės viduje yra „Optimus“, sakė jis, nors internetinėje įmonės svetainėje robotas vadinamas tiesiog „Tesla Bot“.

Robotai bus skirti atlikti „nesaugias, pasikartojančias ar nuobodžias užduotis“, rašoma bendrovės interneto svetainėje. Tokias, kaip maisto prekių papildymas namams, krovinių nešiojimas ir pan. „Manau, kad iš esmės ateityje fizinis darbas bus pasirinkimas, jei norėsite, galėsite jį dirbti“, – sakė E. Muskas.

E. Muskas atskleidė roboto brėžinius baigiantis jo bendrovės renginiui, taip pat pristatė kai kurias dirbtinio intelekto ir superkompiuterių technologijas, kurių pagalba turėtų būti varomi savaeigiai automobiliai. Įmonė scenoje taip pat turėjo manekeno versiją. Tiesa, ji neveikė.

Įmonės istorijoje yra daugybė išgalvotų idėjų, kurios taip ir nepasiteisino, pavyzdžiui, saulės energija maitinamas „Supercharger“ tinklas, akumuliatorių keitimas ar gyvatės tipo įkrovikliai-robotai, todėl galima tik spėlioti, ar veikiantis humanoidinis robotas kada nors išvys dienos šviesą.

Inf. šaltinis: 15min.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Sekantis puslapis »