Robotai – į pagalbą sportininkams

2016 08 26 15:20

Singapūro inžinieriai kuria robotą, kuris suteiktų reikiamą priežiūrą sportininkams.

Šiuo metu testuojamas robotas, kuris, kaip tikisi mokslininkai, pagreitins sportininkų gijimo po traumų procesą ir padės išvengti klaidų, kurios dažnai įsivelia dėl žmogiškojo faktoriaus, rašo sciencedaily.com.

Robotas Emma (angl. Expert Manipulative Massage Automation) jau „gydo“ 50 sportininkų, kurių traumos įvairios – nuo išnarinto peties iki apatinės nugaros dalies skausmo.

Emma yra robotinė ranka, naudojanti 3D stereoskopinę kamerą ir 3D atspausdintą masažo antgalį. Rankoje įmontuota daug jutiklių, kurie fiksuoja raumenų ir sausgyslių darbą. Visi surinkti duomenys yra kaupiami ir kruopščiai analizuojami viso paciento gydymo laikotarpiu.

Vienas iš Emma kūrėjų – Albertas Zhangas – tikina, kad tokį išradimą nusprendė sukurti, nes jo šalyje nuolat trūksta sportininkų traumas gydančių specialistų, o dažnai, ypač profesionalams, pagalba yra būtina kuo skubiau.

Emma gali padėti išgydyti kelių tipų skirtingų traumų. Kaip teigia A. Zhangas, jos pasirinktos, atsižvelgiant į praktiką, nes jis 5 metus dirbo su sportininkų terapija. A. Zhangas taip pat priduria, jog tikisi, kad jo išradimas padės atkreipti dėmesį į kiek apleistą sporto mediciną, nes robotikos specialistai šiai sričiai skiria labai mažai dėmesio.

Kai Emma atliks visus jai skirtus testus, bus sukurtas antras robotas, kuris turėtų būti daug mobilesnis ir dar tiksliau atlikti užduotis.

Robotą tobulina ir visą procesą prižiūri Nanyango technologijų universitetas.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Lenkų mokslininkai sukūrė miniatiūrinį robotinį vikšrą

2016 08 25 10:39

Sraigių, vabalų ir vikšrų judėjimas įkvepia mokslininkus išradimams. Varšuvos universiteto robotikos inžinieriai sukūrė robotinį vikšrą, kuris yra vos kelių milimetrų ilgio.

Jis gali judėti, kopti ir peršliaužti nelygius paviršius bei perkelti 10 kartų už save sunkesnį krovinį.

Lenkų mokslininkai sukūrė miniatiūrinį robotinį vikšrą
Varšuvos universiteto nuotr.

Negana to, lenkų sukurtas robotas keičia formą dėl specialios išmaniosios medžiagos, iš kurios jis pagamintas. Roboto judėjimas priklauso nuo šviesos, pavyzdžiui, būdamas žalioje šviesioje jis juda.

„Kurti minkštus robotus yra nauja, atsižvelgiant į jų mechanizmą, galią ir kontrolę“, – žurnalui „Advanced Optical Materials“ sakė roboto kūrimui vadovavęs Piotras Wasylczykis.

Inf. šaltinis: LRT

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Šokantys robotai pagerino pasaulio rekordą

2016 08 24 15:37

Daugiau nei tūkstančio šokančių robotų armija Kinijoje pateko į Guinesso rekordų knygą ir senesnį rekordą pagerino beveik du kartus.

Šokantys robotai 60 sekundžių demonstravo bendrą choreografiją. Nors pasirodymo metu keli robotai griuvinėjo, blogai atliko šokių judesius, 1007 robotai sėkmingai ir idealiai sinchroniškai užbaigė choreografiją.

Šokantys robotai pagerino pasaulio rekordą

Robotai, kurie yra maždaug 44 cm ūgio, vadinami QRC-2. Jie visi valdomi mobiliaisiais telefonais. Robotuose įdiegta speciali kodų sistema, kuri apsaugo nuo „įsilaužimų“ iš kitų telefonų ar „Bluetooth“ įrenginių.

Senesni šokančių robotų rekordai taip pat priklausė kinams. Balandžio mėnesį choreografiją sinchroniškai atliko 540 robotų.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Robotas žaidžia stalo futbolą sumaniau už žmones

2016 08 24 08:38

Mėlynųjų komandą valdo žmonės, baltųjų – robotai. Kol kas laimi jis. Šveicarijos universiteto sukurtas robotas žaidžia greičiau, sumaniau ir tiksliau už žmones. Robotas stebi žaidimą per kamerą, kuri per sekundę padaro po 300 nuotraukų. Žaidėjai valdomi su tais pačiais mechanizmais, kurie naudojami įvairiems konvejeriams. Vienas variklis nustato žaidėjo poziciją, antras suka jį, kad suduotų smūgį į kamuolį. Daugybę kartų pralaimėję savo kurtam robotui studentai nusprendė, kad jam reikėtų žaisti ne su žmonėmis, o su robotu.

Inf. šaltinis: DELFI.TV

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Dirbtinis intelektas – į prezidentus?

2016 08 23 20:17

Vienas iš kandidatų į JAV prezidento postą – Zoltanas Istvanas, kuris atstovauja Transhumanistų partijai, sulaukė itin daug žiniasklaidos dėmesio.Tačiau pats prezidentu tapti jis neketina, tikina, jog šį postą ateityje užims dirbtinis intelektas (DI).

Jo kampanijai netrūksta socialiai jautriomis temomis grįstų pasisakymų. Z. Istvanas yra už genų modifikacijas, žmogaus gyvenimo trukmės pratęsimą ir net kūno modifikavimą iki tokio lygio, kuris nekenkia aplinkiniams. Visa jo atstovaujama partija ragina žmonės eiti bendro tikslo link – apeiti mirtį, žmogų perkeliant į skaitmeną.

Tiesa, visgi Z. Istvanui laimėti beveik nėra šansų, tačiau jis prisipažįsta, kad pagrindinis jo dalyvavimo tikslas yra populiarinti mokslą, o ne laimėti rinkimus. Nepaisant to, kad daugelis metodų ir ateities pranašysčių yra aršiai kritikuojamos mokslininkų.

Z. Istvano nuomone, DI sistemos ir kitos technologijos gali valdžią padaryti kur kas efektyvesnę. Jis tikina, kad algoritmai gali priimti geresnius sprendimus negu žmonės.

Su tuo nesutinka technologijų ekspertai, kurie tikina, kad DI mokosi iš žmonių, vadinasi, praktiškai neįmanoma išvengti klaidų, kurias padaro žmonės.

„Labai svarbu reguliuoti DI. Manau, žmonės turės balsuoti, kurie algoritmai bus jų valdžioje, lygiai taip, kaip dabar renkami žmonės į įvairius postus“, – atsikerta Z. Istvanas.

Kolorado universiteto mokslininkas Steve`as Vanderheidenas tikina, kad kai kurios Z. Istvano idėjos – kaip aktyvesnė kova su klimato pokyčiais – yra palaikomos mokslininkų, tačiau kitos yra kritikuojamos.

„Daugelis jo futuristinių vizijų yra tik teoriniame lygmenyje. Jo populiarinamos idėjos yra labai suidelizuotos, joms trūksta kritikos ir sveiko proto“, – sako S. Vanderheidenas.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Mokslininkai bakterijas pavertė robotais kovai su vėžiu

2016 08 23 10:16

Kanados mokslininkai pasitelkė į pagalbą bakterijas, kad šios nugabentų vaistus tiksliai tik į vėžio pažeistus audinius. Iš šimtų milijonų bakterijų sudaryti legionai buvo labai preciziškai valdomi kompiuteriu, rašo phys.org.

Monrealio ir McGill universitetų mokslininkams pavyko sukurti iš bakterijų sudarytus nanorobotus, kurių judėjimą galima valdyti kompiuteriu. Šie miniatiūriniai robotai, nešantys ypač toksiškus vaistus, mokslininkų gali būti nukreipti kraujotakos sistema nukeliauti tiksliai į pačius aktyviausius vėžio židinius. Tokia vaistų transportavimo sistema leis sunaikinti tik vėžines ląsteles, nepažeidžiant aplink esančių sveikų audinių.

Tyrimui vadovavęs Monrealio universiteto Nanorobotikos laboratorijos vadovas profesorius Sylvainas Martelis kartu su kolegomis savo kuriamiems nanorobotams pasitelkė magnetotaktines bakterijas. Šie mikroorganizmai viduje turi magnetosomas – mažus į magnetinį lauką reaguojančius kūnelius, kurios tarsi mikroskopinės kompaso rodyklės leidžia bakterijoms orientuotis ir keisti judėjimo kryptį.

Pasinaudodami šiuo mechanizmu, tyrėjai sugebėjo kompiuterio valdomu magnetu „nuvesti“ bakterijas kraujagyslėmis iki pat vėžio židinių eksperimentuose su pelėmis. Dar daugiau, patekusios į ligos paveiktus audinius, šios bakterijos automatiškai suranda pačius pavojingiausius regionus, kuriuose yra mažiausiai deguonies – šiose zonose vėžinės ląstelės dauginasi aktyviausiai.

Šios vėžio pažeistų audinių zonos sunkiausiai pasiduoda tradiciniams gydymo metodams – čia retai padeda net ir pavojinga radioterapija. Užtat vaistų pripumpuotos mažytės bakterijos prasispraudžia net ir pro pačius siauriausius fiziologinius darinius, tad mokslininkai gali jas nukreipti tiksliai ten, kur vaistai padarys didžiausią poveikį vėžio ląstelėms. Tokie „robotukai“ padėtų išvengti vieno didžiausių tradicinės chemoterapijos trūkumų, kai pacientui suleidžiami toksiški vaistai pažeidžia sveikus audinius bei apnuodija visą organizmą.

Profesoriaus S. Martelio vadovaujami mokslininkai taip pat pademonstravo, kaip labai tiksliai įmanoma valdyti šimtus milijonų šių bakterijų turinčius darinius – kompiuterio valdomu magnetiniu lauku šių mikroorganizmų spiečiai buvo manipuliuojami tarsi nanorobotų būriai, galintys atlikti įvairias užduotis, pavyzdžiui, per keliolika minučių pastatyti mikroskopinio dydžio piramidę. Šis atradimas leis ateityje kurti ir tobulinti ypač preciziškus vaistų transportavimo bei diagnostikos metodus.

Inf. šaltinis: Delfi.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Sukurtas kaip žmogus vaikštantis humanoidas

2016 08 22 14:15

Humanoidas robotas DURUS vaikšto kaip žmogus ir net avi batus! DURUS stato pėdas lygiai taip, kaip tai daro žmonės.

„Amber Lab“ sukurtas DURUS pirmiausiai buvo labai slaptas DARPA projektas, pradėtas dar 2013 metais. Humanoidas yra maždaug 10 kartų efektyvesnis negu dauguma šiuo metu sukurtų robotų.

Sukurtas kaip žmogus vaikštantis humanoidas

Šiuo metu DURUS gali eiti 2 val. 35 minutes ir 43 sekundes. Per tą laiką jis sunaudoja maždaug 350 vatų energijos.

Anot robotikos specialisto prof. Aarono Ameso, DURUS stebina tiek savo išorine konstrukcija, tiek algoritmais. Robotas eina beveik kaip žmogus ir niekada nenuvirsta.

Anot DURUS sukūrusių inžinierių, jų svarbiausias tikslas buvo surasti metodą, kaip padaryti, kad eidamas robotas išnaudotų kuo mažiau energijos.

DURUS yra apatinė dalis roboto PROXI, kurį DARPA ketina netrukus pristatyti. DURUS bus pritaisyta viršutinė kūno dalis, kuri bus tokia efektyvi, jog PROXI jau galės eiti apie 8 valandas.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Robotika penkiamečiui suteikė galimybę gyventi visavertį gyvenimą

2016 08 22 08:14

Robotų technikos kompanijos „Bioniks“, „Xplorer 3D“ ir „Viscous.co“ subūrė bendruomenę „e-NABLE Community“ ir komandą „UnLimbited“ tam, kad penkiamečiui berniukui ir daugeliui kitų vaikų suteiktų galimybę gyventi visavertį gyvenimą.

Mažasis pakistanietis Mir Bayyaan Baloch per trumpus gyvenimo metus susidūrė su daugybę problemų – gimęs be kairės rankos berniukas dažnai patyria diskomfortą atliekant elementarius procesus, paprasti gyvenimiški veiksmai jam tampa vis sudėtingesni.

Robotika penkiamečiui suteikė galimybę gyventi visavertį gyvenimą

Tačiau inovatyvių kompanijų dėka situacija pasikeitė – Mir pirmasis vaikas Pakistano regione, kuriam suteikta galimybė pagerinti gyvenimą pasitelkus 3D spausdinimo metodu sukurtą dirbtinę galūnę.

Robotinės rankos dėka, kuri yra sukonstruota idealiai atitikti berniuko anatominius duomenis, Mir Bayyaan Baloch gali džiaugtis paprastais vaikystės malonumais – žaisti, „sumušti penkis“ su draugais bei tėčiu ar važiuoti dviračiu.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Ar verslui tikrai naudingiau, jeigu žmones pakeistų robotai?

2016 08 21 15:13

Robotai perima vis daugiau žmonių darbo. Jie jau atlieka sudėtingas operacijas, dirba statybose, laboratorijose, gali rašyti straipsnius, pirkti akcijas ir t. t. Tai verčia susimąstyti, ar robotai verslui tikrai gali būti naudingesni už žmones?

BBC sukūrė interaktyvų puslapį „Will a robot take your job?“. Jame galite įvesti savo profesiją ir sistema suskaičiuos, koks procentinis šansas, kad vietoje jūsų ateityje dirbs robotas. Tiesa, reikia turėti omenyje, kad skaičiavimai pateikiami remiantis tik Didžiojoje Britanijoje atliktais tyrimas.

Ar verslui tikrai naudingiau, jeigu žmones pakeistų robotai?

Vis daugiau pasaulio kompanijų investuoja į tai, kad pas juos dirbtų robotai. Jie nejaučia emocijų, negali susirgti, nualpti ar jausti skausmo.

Tačiau mokslininkai teigia, kad robotų atėjimas į verslo pasaulį neturėtų gąsdinti. Jie gali ne atimti iš jūsų darbą, o pasitarnauti tam, kad jis būtų atliktas efektyviau, perimti sunkias, pavojingas ar monotoniškas užduotis.

Robotai kol kas negali ir dar greitai negalės prilygti žmogaus protui ir kūrybinei galiai, jie neturi socialinio ir emocinio intelekto.

BBC skaičiuoja, kad mažiausiai tikimybė, jog robotai perims slaugytojų, psichologų, psichoterapeutų ir vadybininkų darbą.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Sukurtas rajos robotas, varomas žiurkių ląstelėmis

2016 08 21 09:22

Mokslininkai sukūrė dygliauodegės rajos robotą, kuris plaukioja varomas kiek neįprasta energija, – raumenų ląstelėmis, surinktomis iš žiurkių širdžių.

Pasak mokslininkų, toks robotas gali labai pasitarnauti ateityje, kuriant dirbtines širdis, kurios veiktų visai kaip tikros širdys.

Žuvų klasei priskiriamos rajos turi plokščią kūną ir rykštės formos uodegas. Rajos juda naudodamos į sparnus panašius pelekus.

Sukurtas rajos robotas, varomas žiurkių ląstelėmis

Mokslininkai pabandė sukurti robotą, kurio manevringumas būtų panašus į rajos. Kai Harvardo universiteto tyrėjas Kitas Parkeris analizavo rajų judėjimą, jis pastebėjo, kad jų „sparnų“ judesiai primena širdies plakimą, todėl buvo nuspręsta panaudoti žiurkių širdies ląsteles.

Tyrėjai pirmiausiai suprojektavo robotinį rajos skeletą, kuris buvo sudarytas iš aukso ir specialiai pagaminto lankstaus plastiko ir silikono. Ant roboto buvo pritaisytos ląstelės, kurios susitraukdamos „sparnus“ spaudžia žemyn, o kai atsipalaiduoja – jie pakyla aukštyn, taip robotinė raja gali judėti vandenyje.

Robotui buvo panaudota maždaug 200 tūkst. žiurkių širdžių ląstelių, jo ilgis – maždaug 1,6 cm, o sveria vos 10 g. Robotas kol kas gali plaukti tik vandenyje, kuriame yra daug cukraus, kuris maitina ląsteles.

„Šis robotas yra gyvas, tačiau nepavadinčiau jo organizmu, nes jis negali daugintis. Vienu metu pagaminame maždaug 5–6 tokius robotus ir jie išgyvena apie savaitę“, – sako K. Parkeris.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Sekantis puslapis »