Šveicarai kuria mintimis valdomą egzoskeletą rankai

2016 10 21 09:21

ETH „Rehabilitation Engineering Laboratory“ pristato naujausią projektą – tai mintimis kontroliuojamas robotas, kuris padeda pajudinti paralyžiuotą ranką.

Infarktą patiria 1 iš 6 žmonių pasaulyje. Vien Šveicarijoje infarktas ištinka 16 tūkst. žmonių per metus. Du trečdaliai tokių pacientų patiria bent vienos rankos paralyžių.

Kartais išgyti padeda speciali treniruočių programa, tačiau čia viskas priklauso nuo to, kiek daug žalos smegenims padaryta.

Šveicarų mokslininkas prof. Rogeris Gassertas sukūrė krūvą robotinių įrenginių, kurie padeda treniruoti paralyžiuotas rankas. „Noriu, kad pacientai tokius robotus turėtų namuose ir galėtų treniruotis tiek, kiek jiems reikia“, – teigia R. Gassertas.

Šveicarai kuria mintimis valdomą egzoskeletą rankai

Jis sukūrė robotinį egzoskeletą rankai, skirtą infarkto ištiktiems žmonėms. Projektą jis vykdo kartu su japonų profesoriumi Jumpei Arata.

Egzoskeletas yra daug lengvesnis negu dauguma panašių išradimų – vos 120 gramų, jį naudojantis pacientas gali atlikti beveik visus veiksmus, kaip ir su sveika ranka.

Šiuo metu R. Gassertas su komanda bando patobulinti ranką taip, kad ją būtų galima valdyti smegenimis. Jo teigimu, dabar svarbiausia atrasti, kaip tiksliai veikia smegenys, kai žmogus pagalvoja, kad reikia pajudinti tam tikrą kūno dalį.

„Tuomet žinosime, kaip pasiųsti signalą iš smegenų į mūsų robotą“, – teigia R. Gassertas.

Jeigu R. Gasserto projektas pasiteisins, bus galima sukurti mintimis valdomą egzoskeletą. Toks pasitarnautų tiek tiems, kurie turi treniruoti ranką tam, kad ji atsistatytų, tiek tiems, kurių smegenys jau pažeistos negrįžtamai.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

„Airspace“ savarankiškai medžios kitus dronus

2016 10 20 09:01

Šiuo metu praktiškai kiekvienas gali sau leisti įsigyti nebrangią bepilotę skraidyklę, o daugelis pradeda jas naudoti gamintojo nenumatytais tikslais ir skraidyti netinkamose vietoje. Bendrovė „Airspace“ pristatė to paties pavadinimo droną, skirtą kovoti su oro erdvės pažeidėjais. Jis savarankiškai ore aptinka kitą droną ir jį numuša.

„Airspace“ savarankiškai medžios kitus dronus

„Airspace“ naudoja mašinos savaiminio mokymosi technologiją, todėl sistemos autonominiai gebėjimai nuolat tobulėja. Šio skaidančio prietaiso savininkas, naudodamas mobiliąją programėlę, galės nesunkiai rasti netoliese skraidančius dronus ir ant jų „užsiundyti“ „Airspace“. Be to, dronas gali savarankiškai aptikti ore esančius objektus, naudodamas skaitmeninį „regėjimą“ ir mokymąsi, aptikdamas anomalijas danguje ir klasifikuodamas dronus-pažeidėjus. Dėl saugumo priežasčių, vietoj to, kad iš karto sunaikinti taikinį, „Airspace“ ant pažeidėjo užmes tinklą, o tada kartu su „grobiu“ sugrįš į pakilimo aikštelę.

Gamintojas giriasi, kad jų naujiena yra pirmasis toks prietaisas, galintis savarankiškai atlikti užduotį ir nuolat tobulėjantis.

Kol kas neaišku kada „Airspace“ bus pradėtas pardavinėti, kiek kainuos ir kam jis bus prieinama. Šį droną kūrėjai pristato kaip sistemą, kurią galės naudotis teisėsaugos institucijos, valstybės ir net privačias organizacijos, kurios nenori matyti aplink skrajojančių dronų su įrengtomis kameromis. Tikėsimės, kad naujieną galės įsigyti ir „paprasti mirtingieji“.

Inf. šaltinis: TopCom.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Šveicarijos mokslininkai žada revoliuciją medicinoje

2016 10 19 22:19

Mokslininkai bando sukonstruoti mažus biologinius robotus, kurie galėtų atlikti neinvazines procedūras. Tai – genetiškai modifikuotos ląstelės, kurios aktyvuojamos smegenų signalais, ir mikrorobotų spiečiai, kurie užtikrintų, kad medikamentai pasiekia reikiamas kūno dalis.

Mokslininkas Bradley Nelsonas nori mikrorobotus prikrauti medikamentais ir valdyti juos žmogaus kūne taip, kad medikamentai būtų pristatyti būtent ten, kur jų reikia, pavyzdžiui – į naviką. B. Nelsonas tikisi, kad šie robotai taip pat turės instrumentus ir prireikus galės atlikti operacijas ne chirurginiu būdu. Mokslininko nuomone, kuo tiksliau bus pristatomas vaistas, tuo mažiau šalutinių poveikių galima tikėtis.

Šveicarijos mokslininkai žada revoliuciją medicinoje

B. Nelsonas yra robotikos ir dirbtinio intelekto sistemų profesorius Ciuricho federaliniame technologijų institute (ETHZ). Jo kuriam robotai dažniausiai yra vos kelių milimetrų dydžio, o jų dizainas yra, kaip pats B. Nelsonas sako, įkvėpti gamtos, rašo sciencedaily.com.

Nors B. Nelsono užmojai gali atrodyti kaip iš mokslinės fantastikos filmų, jo vadovaujama komanda aktyviai įgyvendina išsikeltas idėjas. Laboratorijoje jau galima labai tiksliai valdyti 80 tūkst. mikrorobotų. Neseniai B. Nelsonas sukūrė mikrorobotus, kurie gali pakeisti formą, priklausomai nuo aplinkos: kūno skysčių tankio, šarminės, bazinės aplinkos, temperatūrų skirtumo ir pan.

Ir B. Nelsonas nėra vienintelis, kuriantis panašias technologijas. Biotechnologijų ir bioinžinerijos profesorius Martinas Fusseneggeris taip pat daug dirba ties tuo, kad medikamentai būtų naudojami kuo tiksliau.

Jis „užprogramuoja“ ląsteles, naudodamas išorinius signalus, taip, kad jos išskiria arba pagamina reikiamą medžiagą – dažniausiai tam tikrus baltymus. Šiame procese šviesą jis naudoja kaip impulsą.

M. Fusseneggeris tikisi, kad jo ir kolegų atradimai sukels tikrą medicinos revoliuciją.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Rusiškos gudrybės pristatant visame pasaulyje „patį geriausią“ robotą kosmonautą

2016 10 17 07:40

Rusijos perspektyvių tyrimų fondas (PTF) pristatė naują antropomorfinį robotą, kuris, kaip planuojama, ateityje padėtų kosmonautams pilotuojamuose kosminiuose laivuose. Aparatas pavadintas Fedoru (pagal anglišką abreviatūrą FEDOR – Final Experimental Demonstration Object Research).

2014 metais RF vyriausybė pateikė 1976 metais nutrauktos sovietinės Mėnulio tyrimo programos atnaujinimo planą. RF Mėnulio programoje planuojama 2019–2024 metais paleisti penkias automatines Žemės palydovą tirsiančias stotis. Šiuos aparatus planuojama leisti iš „Vostočnyj“ kosmodromo.

Rusiškos gudrybės pristatant visame pasaulyje „patį geriausią“ robotą kosmonautą

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/56733/.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Kompanija „Propel“ sukūrė „Žvaigždžių karų“ bepiločius

2016 10 16 08:11

„Žvaigždžių karų“ sagos dėka, įvairios kompanijos semiasi nemažai idėjų iš šių filmų, kurdamos vienokius ar kitokius prietaisus bei žaislus. Būtent iš tokių gudruolių yra kompanija „Propel RC Toys“, kuri sugalvojo sukurti bepiločius skraidančius aparatus pagal „Žvaigždžių karų“ kosminių laivų modelius.

Kompanija „Propel“ sukūrė „Žvaigždžių karų“ bepiločius

Nesenai Londone vykusiame šou „Star Wars Celebration“ kompanija pristatė keturis tematinius dronus panašius į „Žvaigždžių karų“ bepiločius, kurie skraidys iki 25 km/h greičiu ir dalyvaus lazerinėse kovose su kitais aparatais.

Naujieji „Propel“ dronai turi savo atskirus pavadinimus: „Millennium Falcon“, „TIE Advanced X1“, „T-65 X-Wing“ ir „74-Z Speeder Bike“. Pirmasis modelis kainuos 300 dolerių, o likusieji – 250 dolerių.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Lietuviški bepiločiai inspektuos Rumunijos elektros linijas

2016 10 15 10:40

Pirmasis bepiločių orlaivių operatorius Baltijos šalyse „Laserpas“ skelbia gavęs Rumunijos civilinės aviacijos administracijos leidimą skrydžiams – pirmąjį tokį šalyje išduotą privačiai įmonei.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad naujas leidimas buvo gautas lietuviams siekiant pradėti apžiūros darbus vienos didžiausių energetikos įmonių grupių Centrinėje ir Rytų Europoje Rumunijos padalinyje.

Lietuviški bepiločiai inspektuos Rumunijos elektros linijas
© DELFI (R. Gečiūnaitės nuotr.)

Naudodama bepilotį sraigtasparnį „Laserpas“ Rumunijoje atliks elektros tinklų apžiūrą iš oro. Apdorojus nuotraukas ir kitą surinktą medžiagą lietuvių sukurtomis sistemomis, klientui bus pateikta detali visų objektų būklės bei aplinkos analizė.

Nepilotuojamų orlaivių sugeneruotų duomenų analizės metu identifikuojami nelegalūs, pernelyg arti linijų esantys pastatai, apžiūrima tinklų būklė – ar elektros laidai nėra per arti žemės, nesiekia pavojingos aplinkai ribos, jų įvorės nelūžusios. Taip pat pažymimos kitos rizikos, būdingos elektros linijoms – pavojingai arti išaugę augalai ar pasvirę, galimai elektros liniją nutrauksiantys medžiai.

„Laserpas“ sistemomis skaitmenizuojami keliai, vandens telkiniai, stulpai, pastatai, medžiai, kitos struktūros, susikirtimai su kitomis elektros linijomis. Vėliau, pasitelkiant kompiuterines simuliacijas, sudaromas efektyvus medžių genėjimo ir augalijos šalinimo ciklas, leidžiantis įmonėms planuoti veiksmus ir taip sutaupyti iki 40 proc. išlaidų.

„Didžiuliai ir sudėtingi tinklai yra kiekvienos energetikos, dujotekių, geležinkelių ar kitame sektoriuje veikiančios bendrovės galvos skausmas. Pasenusiems jų apžiūros ir priežiūros metodams išleidžiami milijonai eurų, kuriuos galima būtų investuoti į infrastruktūros plėtrą. Būna atvejų, kai didžiulių tinklų operatoriai net nežino kur tiksliai yra visa jų infrastruktūra, o įvykus gedimui jo likvidavimas dėl neaiškios linijų būklės užsitęsia. Mūsų paslauga leidžia numatyti galimus atsijungimus ir pavojingus reiškinius dar prieš jiems nutinkant“, – teigė energetikos sektoriuje dirbęs dabartinis „Laserpas“ vadovas M. Vaskela.

Bepiločiai orlaiviai leidžia atlikti keliasdešimties specialistų darbą vos keleto skrydžių metu. Išmaniomis skenavimo sistemomis aprūpinti orlaiviai fotografuoja infrastruktūrą, vėliau šią medžiagą pasitelkę inovatyvias sistemas analizuoja ekspertai ieškodami objektų pažeidimų ar galimos rizikos. Visa informacija yra iškart matoma kompiuterio ekrane, todėl priimti sprendimus dėl pavojingai pasvirusių medžių, nelegalių statinių ar žemės erozijos operatorius gali nekeldamas kojos iš biuro.

Kaip teigia „Laserpas“ vadovas Mantas Vaskela, praktika rodo, jog naudojant bepiločius orlaivius galima daugiau nei 20 proc. sumažinti išlaidas tinklų priežiūrai. Įmonė jau įvykdė pilotinius skrydžius Lietuvoje, Latvijoje, Bulgarijoje ir šiuo metu vykdo didžiausią savo projektą Rumunijoje. „Laserpas“ strateginiuose planuose – plėtra ne tik Europoje, tačiau ir kituose pasaulio regionuose.

Inf. šaltinis: Delfi.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Kuriamos „išmanios“ kelnės, skirtos žmonėms su judėjimo negalia

2016 10 14 14:39

Medicinos ir technologijų pažanga suteikia žmonėms galimybę gyventi ilgiau ir kokybiškiau negu jų protėviai. Vidutiniškai europiečio gyvenimas per pastarąjį šimtmetį dėl to pailgėjo net dvigubai.

Ligos ar tam tikri sužalojimai vis dar gali baigtis tuo, kad žmogus praranda judėjimo galimybę. Tai gali nutikti tiek senyvame, tiek labai jauname amžiuje. Vien Europoje yra 3,2 mln. žmonių, kurie negali vaikščioti, ir 40 mln., kurie turi judėjimo negalią.

Kuriamos „išmanios“ kelnės, skirtos žmonėms su judėjimo negalia

Geriausi Europos specialistai kuria išorinį skeletą „XoSoft“, kuris atrodo kaip kelnės. Devynios skirtingos Europos organizacijos susivienijo tam, kad jau 2019 m. būtų sukurtas pilnai veikiantis šių kelnių prototipas.

Penkios robotikos, bioinžinerijos, dirbtinio intelekto ir pan. mokslininkų grupės šiuo metu intensyviai dirba. Europos Sąjunga ir Šveicarija į projektą jau investavo 5,4 mln. eurų.

„XoSoft“ turės ryšį su išmaniaisiais įrenginiais, rinks duomenis apie paciento būklę ir fizinį aktyvumą. „XoSoft“ bus įmontuota išvystyta dirbtinių sąnarių sistemą, spaudimo ir daugybę kitų jutiklių.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Japonijoje pristatytas pirmasis stalo teniso treneris robotas

2016 10 11 09:16

Stalo teniso žaidėjai netrukus gali pasiekti geresnių rezultatų… jeigu juos imsis treniruoti robotas. Pirmas pasaulyje stalo teniso treneris robotas Forpheusas neseniai ėmė darbuotis Japonijos Jungtinėje pažangių technologijų parodoje. „Omron Corporation“ atstovas Taku Oya teigia, kad robotas greitai atmuša kamuoliukus, prisitaikęs prie savo oponento sugebėjimų lygio. Forpheusas gali fiksuoti kamuoliuko judėjimą 80 kartų per vieną sekundę, tada jis numato oponento kitą žingsnį. Kai kurie parodos lankytojai sako įvertinę jo padavimus. Robotas Forpheusas šiemet sukėlė nemažai triukšmo, nes Guinnesso rekordų knygos buvo sertifikuotas kaip „pirmasis stalo teniso mokytojas robotas“. Kai kurie teniso entuziastai teigia, kad jis gali pagerinti smūgių iš viršaus lygį.

Inf. šaltinis: DELFI.TV

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Japonų sukurtas robotas „Pepper“ pradėjo darbą užsienyje

2016 10 10 20:06

Japonijos telekomunikacinių ir interneto technologijų įmonės „SoftBank Corp.“ pagamintas robotas „Pepper“ pradėtas naudoti ir užsienyje. Spalio 4 d. šis robotas pradėjo darbą Taivano komerciniame banke „First Commercial Bank“. Tai yra pirmasis iš šimto išnuomotų „Pepper“ robotų, kuriuos ketinama pradėti naudoti Taivano bankuose ir Prancūzijos mažmeninės prekybos tinklo „Carrefour“ parduotuvėse.

Inf. šaltinis: DELFI.TV

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

„Toyota“ skirs visas jėgas robotų vystymui

2016 10 09 08:53

Korporacija „Toyota Motor“ turi didelių ambicijų ir nori savo kąsnio robotų rinkoje. „Toyota“ kurs robotus, kurie padėtų pagyvenusio amžiaus žmonėms ir žmonėms, turintiems ribotas judėjimo galimybes, palengvinti kasdieninį gyvenimą.

Pasak kompanijos atstovų, jie turi sukaupę gana didelę patirtį, kurią galėtų panaudoti robotų pagalbininkų gamybai.

Korporacija neseniai investavo 1 milijardą dolerių į mokslinių tyrimų veiklą Silicio slėnyje, vystyti dirbtinį intelektą ir robotiką. Projektui vadovauja ekspertas Gilas Pratas, kuris dirba kartu su Stanfordo universitetu ir Masačusetso technologijos institutu robotikos srityje.

„Mes ruošiamės ateičiai, kurioje ne žmonės, o dirbtinis intelektas vairuos automobilius ir, greičiausiai, jiems prireiks robotų-partnerių pagalbos“, – sakė „Toyota“ robotikos skyriaus generalinis vadovas Akifumi Tamaoki.

„Toyota“ skirs visas jėgas robotų vystymui

„Toyota“ šių metų pradžioje pademonstravo vienarankį robotą-partnerį, judantį ant ratukų. Tai robotas HSR arba „Human Support Robot“, kuris sugeba sutvarkyti išmėtytus daiktus, atnešti reikalingus objektus žmonėms ar netgi atitraukti užuolaidas. Pirmasis roboto variantas buvo pademonstruotas dar 2012 metais.

„Toyota“ bendradarbiauja su dešimčia Japonijos universitetų ir planuoja plėsti savo veiklą su užsienio tyrimų organizacijomis kitais metais, kad galėtų panaudoti savo robotus praktikoje, – teigė Tamaoki.

Pasak mokslininko, tokie robotai kaip HSR, palaipsniui taps vis populiaresni, nors tai gali užtrukti ir dar vieną dešimtmetį.

Nesenai robotas HSR buvo patobulintas – jam pridėtas manipuliatorius, kurio dėka mašina galės atlikti sudėtingesnes užduotis, taip pat HSR pasižymi naujais kalbos įgūdžiais.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Sekantis puslapis »