Gero nelauk: dirbtinis intelektas kuria sau kalbą – žmonės jos nesupranta

2017 06 26 17:04

Neseniai „Facebook“ programuotojai užsiminė apie virtualiaisiais pašnekovais vadinamų pokalbių robotų gebėjimą susikalbėti tarpusavyje. Keletas pranešime išdėstytų minčių formuoja tam tikras įžvalgas apie kalbos ateitį.

„Facebook“ dirbtinio intelekto tyrimų laboratorijos darbuotojai paaiškino, kad vesti derybas „dialogų agentai“ mokomi pasitelkus mašininį mokymą.

Mokslai robotams einasi tikrai neblogai – kai kuriuos jau pagrįstai galima vadinti puikiais derybų ekspertais. Vis dėlto technologijų specialistai nurodo vieną aplinkybę, verčiančią pakoreguoti lig šiol taikomą modelį.

Bėda ta, kad virtualieji pašnekovai gali pasinerti į tokį pokalbį, kuris ilgainiui ima skirtis nuo žmonėms suprantamos kalbos. Jie paprasčiausiai ima kurti nuosavą derybų kalbą. Dėl šios priežasties technologijų specialistams teko pradėti taikyti vadinamąjį griežtai kontroliuojamą modelį, rašo theatlantic.com.

Gero nelauk: dirbtinis intelektas kuria sau kalbą – žmonės jos nesupranta

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/ivykiai/59926/.

Inf. šaltinis: DELFI.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Kada mūsų darbo vietas užims robotai?

2017 06 22 17:29

Dažnai girdime, kad netrukus ateis ta diena, kai mūsų darbus už mus galės nudirbti mašinos. Žurnalistas Richardas Gray bbc.com skelbiamame straipsnyje pamėgino išsiaiškinti, kada konkrečiai būtų galima to tikėtis.

Vyrauja įsitikinimas, esą pasaulis stovi ant ketvirtosios pramonės revoliucijos slenksčio – nemažą dalį darbų, kuriuos šiandien atlieka žmonės, netrukus gebės atlikti mašinos. Galbūt jos tai darys net geriau negu mes. Jei taip tikrai bus, mūsų laukia didesnį produktyvumą ir pigesnes paslaugas žadanti ateitis. Vis dėlto toje pačioje ateityje daugeliui gali smarkokai pakvipti nedarbu.

Tokia perspektyva, kaip rašo R. Gray, mus verčia susimąstyti – kada gi tiksliai mašinos bus pajėgios perimti mūsų užduotis? Konkretaus atsakymo į šį klausimą, pasak jo, kol kas nėra, tačiau kai kurie žinomiausi pasaulio dirbtinio intelekto tyrėjai pamėgino į jį atsakyti.

Kada mūsų darbo vietas užims robotai?

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/ivykiai/59879/.

Inf. šaltinis: LRT.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Bepiločių orlaivių transformacija: žengia į naują erą

2017 06 20 09:01

Pirmoji bepiločių orlaivių technologijos banga kiek nuvylė entuziastus ir laukto perversmo pasaulyje nesukėlė. Nors bepiločių mėgėjų atsirado aibės, jų įsigalėjimą verslo aplinkoje pristabdė įstatyminė aplinka, sudėtingas valdymas, aukšta kaina, profesionalių pilotų trūkumas ir nesuskaičiuojamos bepiločių „avarijos“. Bet panašu, kad dabar žengiama į naują erą.

Ekspertai teigia, kad perversmui trūko vieno esminio elemento – dirbtinio intelekto valdomų visiškai autonominių skrydžių, rašoma pranešime spaudai.

„Panašu, kad jau žengiame į naują erą. Ilgai planuotas ir tiek diskusijų sulaukęs picos ar siuntinio pristatymas į namus bepiločiu jau yra labai realus: dėl pertvarkomų įstatymų ir pažangaus dirbtinio intelekto. Įsivaizduokite, kad einate judria gatve. Natūraliai išvengiate susidūrimo su kitais einančiais pėsčiaisiais, netikėtai praūžusiu dviratininku, apsidairote prieš eidami per perėją. Bepiločiai taip pat turi mokėti savarankiškai orientuotis aplinkoje, atskirti objektą nuo šėšėlio, numatyti galimas kliūtis, jeigu norima skrydį vykdyti per atstumą, apgyvendintose teritorijose“, – aiškino Lietuvos bepiločių orlaivių naudotojų asociacijos (LBONA) atstovas Antanas Gedvilas.

Bepiločių orlaivių transformacija: žengia į naują erą
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/59787/.

Inf. šaltinis: DELFI.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Estijos gatvėse – šaligatviais važinėjantys robotai

2017 06 19 17:24

Maži ir dailūs prekių pristatymo robotai Estijoje įsilieja į Talino kasdienybę: Estijoje, pirmojoje šalyje iš Europos Sąjungos, tokiems robotams leista važinėti šaligatviu.

„Starship Technologies“ pristatymo robotai jau turi užduočių: Londone ir JAV jie jau panaudoti išvežioti pietums, tad palaipsniui buvo pratinamasi prie minties, kad robotai bus naudojami vis dažniau, rašo engadget.com.

JAV Aidaho ir Virdžinijos valstijose šiems mažiems pristatymo robotams leista važinėti šaligatviais, o dabar toks leidimas buvo pasiūlytas ir Estijoje. Šalies parlamentas tam pritarė balsuodamas 86 už ir 0 prieš, tokiu būdu Estija tapo pirmoji Europos Sąjungoje oficialiai leidusi šaligatviais važinėti šiems žavingiems, maistą pristatantiems robotams.

Estijos gatvėse – šaligatviais važinėjantys robotai

Žinoma, tam yra papildomų reikalavimų, pavyzdžiui, robotas negali būti aukštesnis nei 1 m ar ilgesnis nei 1,2 m, ar sunkesnis nei 50 kg. Roboto priekis ir šonai turi būti balti, su raudonais atšvaitais ir lempomis, kad būtų gerai matomas tamsiu paros metu.

Panašu, kad „Starship“ šešiaračiai robotai jau atitinka šiuos reikalavimus, tačiau akivaizdu, kad jie nėra vieninteliai. JAV Kalifornijos valstijoje jau kuris laikas veikia bendrovės „Dispatch“ ir „Marble“.

Leidusi nedideliems pristatymo robotams važinėtis šaligatviais Estija dar kartą įtvirtino draugiškos naujoms technologijoms šalies įvaizdį: Estijoje yra itin palankios sąlygos krautis elektromobilius beveik bet kur, balsuoti internetu, būti Estijos skaitmeniniu piliečiu negyvenant šalyje ir t. t.

Visa tai netrukdo „Starship Technologies“ turėti savo inžinerinį padalinį Estijoje, o įmonės vienam įkūrėjų ir bendrasavininkui Ahti Heinla būti estu.

Visgi dėl šios technologijos naujumo neskubama robotams leisti laisvai važinėtis gatvėmis bent jau kol kas. San Franciske nuspręsta šiuos prietaisus laikyti toliau nuo pėsčiųjų takų dėl gyventojų saugumo.

Inf. šaltinis: DELFI.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Kinai išmokė lagaminą sekioti paskui žmogų

2017 06 12 14:27

Ko tik nepadarysi iš tinginystės – ir to nepadarysi, ir ano nepadarysi. O štai kinai – darbštūs žmonės, žinantys, kad pasaulyje yra daugybė tinginių – nusprendė pasinaudoti šia žmonių silpnybe ir pasiūlyti jiems tokį ratuotą lagaminą, kurio nereikia tampyti paskui save. Jis pats sekioja žmogų!

Parodos „CES Asia“ stende demonstruoto bendrovės „CowaRobot“ lagamino navigacijos sistema užprogramuota taip, kad jis laikytųsi nuo savo šeimininko maždaug metro atstumu. Be to, jis reaguoja į kliūtis ir stengiasi jas įveikti apvažiuodamas. Taip pat geba įvažiuoti į nelabai stačią įkalnę, kokių oro uostuose būna neretai.

Kinai išmokė lagaminą sekioti paskui žmogų
Vaido Neverausko / „15min.lt“ nuotr.

Nors stebint demonstraciją pasitaikė retų akimirkų, kai lagaminas nustumdavo kliūtį ar nusiversdavo nuo laiptelio, tad tikriausiai dar galima konstatuoti, kad navigacijos algoritmai nėra nušlifuoti iki tobulumo.

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/59747/.

Inf. šaltinis: 15min.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Ateityje robotai gali mokytis kaip žmonės ir patys išsikelti tikslus

2017 06 06 21:27

Kompiuterių mokslininkai siekia paversti dirbtinio intelekto programas smalsiomis, kad jos tyrinėtų aplinką pačios ir mokytųsi dėl mokymosi. Tai leistų robotams tobulėti daug greičiau, nei tai daro dabar, rašo sciencemag.org.

„Smalsumo ugdymas yra pagrindinė intelekto problema“, – sako kompiuterių mokslininkas George Konidaris, vadovaujantis robotų laboratorijai Brauno universitete, kuris nedalyvavo tyrime. Jis įspėja, kad ateityje mes galime nebenuvokti, ką robotai galės padaryti.

Toddas Hesteris iš įmonės „DeepMind Technologies“ teigia siekęs, kad robotai mokytųsi intelektualiau, kaip žmonės, ir tyrinėtų aplinką kaip žmonės. Taigi jis su Peteriu Stone`u iš Teksaso universiteto sukūrė naują algoritmą, kuris remiasi technika, paremta „tobulėjančiu mokymusi“. Ši technika paremta tuo, kad mokomasi po truputį, o pasiekus galutinį tikslą, gaunamas atlygis, kad tikslo būtų siekiama ir ateityje.

Panašias programas įmonė „DeepMind Technologies“ yra naudojusi žaidimų „Go“ ir „Atari“ partijų algoritmams kurti, bet naujas principas paremtas tuo, kad robotas pats sau išsikelia tikslą ir jo siekia. Taip robotas gali susidaryti suvokimą apie aplinką, atrasti neatitikimus, įžvelgti tendencijas.

Inf. šaltinis: LRT.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Lietuvos čempionus Europos robotikos čempionate palaikė ir Lietuvos ambasadorė Danijoje

2017 06 01 08:17

Gegužės 25–28 d. Danijoje vyko atviras „First Lego League“ (FLL) Europos čempionatas, kuriame dalyvavo 118 komandų iš 50 šalių. Lietuvai šiame čempionate antrus metus iš eilės atstovavo Kauno jėzuitų gimnazijos komanda „Phoenix“, kurios roboto dizainas ir programa pateko tarp geriausių pasaulyje.

Trečią kartą iš eilės nugalėję Lietuvos čempionate į Daniją išvyko septynių mokinių komanda: Nojus Baliūnas, Rokas Tarasevičius, Paulius Dovidaitis, Matas Šarapovas, Dominykas Navickas, Emilis Jukna bei Povilas Kirna su treneriais Albertu Juškausku ir Rugile Butkevičiūte.

„Labai džiaugiamės išskirtine galimybe antrus metus iš eilės dalyvauti tokiame renginyje, kuriame visos komandos demonstruoja patį aukščiausią lygį. Kadangi čempionatas yra atviras, čia dalyvavo ir Jordanija, Indija, Libanas, Pietų Korėja, o čempionato nugalėtojais šiemet tapo Malaizijos atstovai. Su tokiomis šalimis varžytis išties sunku, nes ten jau įsišaknijusios FLL tradicijos. Visgi šiemet jautėmės žymiai stipriau pasiruošę, nes jau turėjome tokių varžybų patirties. Buvome įsirengę gražų stendą, pasiruošę įvairių veiklų ir prizų. Už tai esame dėkingi savo rėmėjams: „Kilobaitui“, Robotikos akademijai, „NFQ technologies“, „Rubedo sistemoms“, „Lemonai“, „Amidus“ bei „Lazerinės odontologijos centrui“ ir, žinoma, Kauno jėzuitų gimnazijai“, – įspūdžiais dalinosi Albertas Juškauskas.

Šiame čempionate komandos varžėsi trijose kategorijose: robotų varžybose, projektų ir vertybių pristatymuose bei inovatyviausio roboto ir programos kategorijoje. Būtent pastarojoje lietuvių komanda pasirodė geriausiai. Pademonstravusi aukščiausius rezultatus ji pateko tarp dešimties geriausių.

„Labai džiaugiamės, jog mūsų robotas ir programa buvo įvertinti pačiais aukščiausiais balais, kadangi įdėjome labai daug darbo. Vertintojams pristatėme net aštuonias skirtingas konstrukcijas ir jau po pirmojo pristatymo susilaukėme labai daug pagyrų. Kadangi taip gerai pasisekė savo dizainą ir programą teko pristatyti dar dviems kompetentingų teisėjų grupėms, kurios sutarė, kad mūsų konstrukcija buvo inovatyvi bei puikiai subalansuota. Nuoširdžiai manome, kad patekimas tarp pačių stipriausiųjų yra puikus pasiekimas“, – sakė komandos treneris.

Savo vizitu komandą pagerbė Lietuvos ambasadorė Danijoje Gintė Damušis. Su vaikais ji praleido visą dieną: stebėjo pasirodymą robotų varžybose, roboto dizaino ir programos bei projekto ir vertybių pristatymus. Ambasadorė pasidžiaugė teigiamais teisėjų komentarais bei puikiais vaikų pasiekimais. Atsidėkodami ambasadorei gimnazistai įteikė komandos marškinėlius.

FLL (First LEGO League) varžybas Lietuvoje organizuoja VšĮ Robotikos akademija. Kiekvienai metais skelbiama nauja varžybų tema, kuri tuo metu yra aktuali visame pasaulyje. FLL varžybose gali dalyvauti 9–16 metų jaunuoliai vadovaujami trenerio. Tai vienos populiariausių varžybų pasaulyje, kuriose per metus varžosi daugiau nei 255 tūkstančiai jaunuolių iš 88 pasaulio šalių. Varžybų pradininkai – „Segway“ išradėjas Dean Kamen bei Kjeld Kirk Kristiansen, „LEGO Group“ atstovas. Šių varžybų tikslas skatinti draugiškas varžybas, techninį kūrybingumą, mokymąsi su tikslu spręsti aktualias problemas.

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Ar robotai iš teismų išgrūs klystančius, brangius, lėtapėdžius teisininkus?

2017 05 31 13:17

Europos Sąjunga neseniai pagyrė Lietuvos teismus: pareikšta, kad teismai mūsų šalyje bylas sprendžia greičiausiai visoje Europos Sąjungoje. Bet festivalyje „Login“ pranešimą skaitęs teisininkas Paulius Astromskis liko nesupratęs: ar tai buvo sarkastiškas ES pareiškimas, ar padėtis iš tiesų tokia bloga?

Mat, anot P. Astromskio, Lietuvoje tipinė turtinė byla apylinkės teisme sprendžiama vidutiniškai metus. Jeigu byla rimtesnė, keliamas klausimas dėl rimtesnių sumų ir sprendžiama apygardos teisme, vidutinė bylinėjimosi trukmė užtrunka iki dvejų metų. Be to, nuo ginčytinos situacijos atsiradimo iki jos pateikimo teismo nagrinėjimui praeina vidutiniškai pusmetis. Tad nuo problemos iki jos sprendimo praeina 1,5–2,5 metų.

Ar robotai iš teismų išgrūs klystančius, brangius, lėtapėdžius teisininkus?
Vidmanto Balkūno / „15min“ nuotr.

Skaitykite daugiau: http://www.elektronika.lt/straipsniai/ivykiai/59609/.

Inf. šaltinis: 15min.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Šveicarai sukūrė droną, kurio valdymas yra kaip aitvaro

2017 05 27 15:20

Žiniasklaidoje vis dažniau galima pamatyti bepiločių skraidyklių filmuotos ir fotografuotos medžiagos. Nemažai šios technologijos kritikų teigia, kad dronų savininkai pažeidinėja žmonių privatumą ir sudaro palankias sąlygas saugumo grėsmėms. Inžinieriai iš Šveicarijos mano išsprendę visas šias problemas.

Inf. šaltinis: DELFI.TV

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Didžiausiose Europos robotikos varžybose Lietuvai atstovaus kauniečiai

2017 05 24 09:34

Daugkartiniai „First Lego League“ (FLL) Lietuvos čempionai, Kauno jėzuitų gimnazijos komanda „Phoenix“, intensyviai ruošiasi antrajam Europos čempionatui, kuris gegužės 25–29 dienomis vyks Orhuse (Danija).

Antrą kartą į tokio tipo čempionatą vyksianti komanda džiaugiasi, jog jau turi tokių varžybų patirties, todėl žino, ko tikėtis nuvykus. „Norėdami gerai pasiruošti šių metų čempionatui paaukojome labai daug laiko, todėl tikimės kaip įmanoma geresnio rezultato. Daug dirbome kurdami projekto idėją, taip pat tobulindami roboto dizainą ir programą. Pernai į čempionatą vykome su ganėtinai paprasto dizaino robotu, šiemet į lagaminą bandysime sutalpinti aštuonias skirtingas konstrukcijas“, – kalbėjo Kauno jėzuitų gimnazijos robotikos treneris Albertas Juškauskas.

Didžiausiose Europos robotikos varžybose Lietuvai atstovaus kauniečiai

Siūlys unikalią idėją

Kiekvienais metais čempionato rengėjai pasiūlo bendrą temą, pagal kurią rengiamasi robotų varžyboms, taip pat ruošiami projektai, komandų vertybės. Šių metų tema – gyvūnai sąjungininkai. Norėdama pasiūlyti unikalią projekto idėją, dar rudenį komanda vyko į Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centrą bei gyvūnų prieglaudą, norėdami išsiaiškinti jų veiklos principus, kuriuos panaudojo kurdami projektą.

Pagrindinė projekto mintis – pasiūlyti valstybiniu mastu įkurti įstaigą, teikiančią gyvūnų terapijos paslaugas visuomenei, padedančią visuomenės nariams pasirūpinti gyvūnais, šviesti visus žmones, o ypač vaikus, kaip tinkamai rūpintis gyvūnais. Ši įstaiga kartu apimtų vaikų namus, senelių slaugos namus ir gyvūnų globos namus.

Kels aukštesnius tikslus

Trečią kartą iš eilės nugalėję „First Lego League“ (FLL) Lietuvos čempionate teisę vykti į Daniją iškovojo septynių mokinių komanda: Nojus Baliūnas, Rokas Tarasevičius, Paulius Dovidaitis, Matas Šarapovas, Dominykas Navickas, Emilis Jukna bei Povilas Kirna.

„Pernai į Tenerifę (Ispanija) vykome penkiese ir pastebėjome, jog tokio mąsto renginyje mūsų komanda buvo labai maža: trūko laiko tinkamai pasiruošti varžyboms. Šiemet į renginį vyksime su didesne komanda ir keliame aukštesnius tikslus. Sieksime papulti į dvidešimtuką“, – teigė komandos treneris.

„Kai buvo paskelbta, jog čempionatas vyks Danijoje, manėme, jog šį kartą galbūt nekils tiek finansinių sunkumų, norint išsiųsti savo komandą, kiek jų teko patirti pernai. Deja, šių metų kelionė dar brangesnė, o ir mokinių šiemet vyksta daugiau. Esame be galo dėkingi savo rėmėjams, nes tik jų dėka komanda galės pademonstruoti savo galimybes tarptautinėje arenoje“, – džiaugėsi treneris. Šios išvykos rėmėjais tapo „Kilobaitas“, „Robotikos akademija“, „NFQ technologies“, „Rubedo sistemos“, „Lemona“, „Amidus“ bei „Lazerinės odontologijos centras“.

Varžybos sulaukia vis daugiau dalyvių

FLL varžybas Lietuvoje organizuoja VšĮ Robotikos akademija. Iki varžybų komandos savo jėgas pasitikrina regioniniuose turuose, o finalas vyksta renginio „Robotiada“ metu. „Labai džiaugiamės, kad kiekvienais metais FLL varžybų dalyvių skaičius auga. Matome, kad mokyklos, tėveliai noriai įsitraukia į šias draugiškas, komandos vertybes formuojančias varžybas. Labai džiaugiamės, kad tokios įstaigos kaip Pakruojo Rotary klubas prisideda prie pagalbos mažesnėms įstaigoms įsigyjant važybų laukus. Tokia pagalba leidžia dar didesniam skaičiui draugiškųjų išradėjų išmėginti savo jėgas varžybose“, – sako Kristijonas Vasiliauskas, VšĮ „Robotikos akademijos“ bendraįkūrėjas, „Robotiados 2017“ vadovas.

FLL Europos čempionatas vyks gegužės 25–28 dienomis Orhuse, Danijoje. Naujas FLL sezonas startuos šių metų rugjūčio gale, jo tema – hidrodinamika.

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Sekantis puslapis »