„Google“ drono bandymai NASA priežiūroje
2015 09 10 15:23„Google“ siekis tobulinti robotų techniką nėra paslaptis. Apie kompanijos idėjas bei pasiekimus girdime kone kasdien. Vis dėlto aktyvūs organizacijos bandymai, testuojant galingą droną NASA priežiūroje, buvo nutylėti ilgiau nei metus.
Kompanijos veiksmai Kalifornijos užmiesčio vietovėse prasidėjo po stebėtinos sutarties su NASA. Pasak oficialių dokumentų, „Google“ išbandomas oro robotas, sveriantis mažiau nei 25 kilogramus, gali išvystyti 100 mylių per valandą greitį ir lengvai pakilti į saugumo reglamentuose leidžiama aukštį – 120 metrus.
Kai „Google“, prieš metus, atskleidė „Project Wing“ projekto detales – roboto skrydis viešoje oro erdvėje buvo nelegalus (komercinių dronų eksploatavimas JAV griežtai ribojamas Federalinės Aviacijos Administracijos). Kompanija buvo priversta ieškoti alternatyvų, todėl testavimus atliko Australijoje, privačioje valdoje.
Dabar „Project Wing“ bandymai ir vėl atliekami privačios nuosavybės žemėje. Tačiau šįkart žemės valda yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kalifornijoje, o ją prižiūri – NASA, kuri pagal specialią, tik vyriausybės agentūroms skirtą programą, suteikė „Google“ organizacijai išskirtines teises eksploatuoti droną be jokių limitų.
FAA taisyklės nurodo, kad viešoji įstaiga privalo laikytis nurodytų oro robotų eksploatacijos įstatymų, o bet kokie komerciniai veiksmai yra griežtai draudžiami. „Nemanau, kad ši viešoji-privati sąjunga vyksta pagal visus įstatyminius reikalavimus,“ – leidiniui „The Guardian“ teigė nepilotuojamų sistemų ir robotų praktikos teisės ekspertė Diana Cooper.
„Google“ ir NASA oficialiai komentuoti bendradarbiavimą atsisakė. Tačiau „The Guardian“ atrado organizacijų erdvės akto nutarties ištraukas, kuriose teigiama: „NASA ir Google atliks bendrus lauko bandymus, testuojant nepilotuojamas oro transporto priemones… Kur NASA galės išduoti licencijas skraidyklių eksploatavimui“.
Pranešama, kad paskutinių bandymų metu siekiama išanalizuoti mobiliųjų signalų poveikį žemai skrendantiems oro robotams. Taip pat norima išsiaiškinti, ar pasitelkus šiuos signalus įmanoma kontroliuoti mechanizmą. Eksperimentai, kurie gali užsitęti iki šešių mėnesių, analizuos 4G ir LTE signalus, naudojamus didžiųjų telefonų bendrovių Amerikoje, tokių kaip „AT&T“, „T-Mobile“, „Sprint“ ir „Verizon“. Beje, „Google“ nepatvirtino, kad atliekant eksperimentus, mobiliojo ryšio bendrovės taip pat bendradarbiauja.
„Google dirba plačiajame danguje, pasitelkusi futuristinį mąstymą, o tai yra ir NASA sritis. Dabar prasideda transformaciją iš „didžiosios mokslinės vizijos“ į praktinius komercinius tikslus,“ – spaudai sakė dronų ekspertas Gregas McNeal’as.
Inf. šaltinis: Robotika.lt