Dronai-ugniagesiai gebėtų gelbėti Kosta Rikos atogrąžų miškus
2015 05 07 15:11Ugnis, įsiplieskusi gamtos lopinėlyje, tampa pavojinga ir sunkiai kontroliuojama stichija. Komanda iš Misūrio universiteto, gaisrų prevencijai, siekia pritaikyti oro robotus. Santa Rozos apsaugos programos ir ugniagesių brigada, vadovaujama Julio Días Orias, yra pirmoji ugniagesių grupė Centrinėje Amerikoje, ketinanti pasitelkti dronus ugnies suvaldymui miškuose bei kituose atviruose žemės plotuose.
Žinoma, aviacinė technika dažnai naudojama gaisrų slopinimui ar netgi žmonių gelbėjimui iš katastrofų zonų, tačiau, manoma, kad dronai, dėl funkcionalumo ir dinamiškumo, daugelyje situacijų būtų efektyvesni.
„Gaisrai kelia nuolatinį pavojų subtiliai ekosistemai sausuose atogrąžų miškuose, anksčiau apėmusiuose plotą nuo Panamos iki Meksikos, bet dabar, dėl agrokultūros, sumažėjusius 163000 hektarais. Miškų gaisrai yra baisi grėsmė atogrąžų išlikimui. Ilgus dešimtmečius ugniagesiai stengėsi suvaldyti ugnį, užkirsdami jai kelią be jokios oro pagalbos, pasikliaudami tik kuklia „artilerija“ – šluotomis, lapų pūtikliais, priešgaisrinėmis siurblių sistemomis bei menku kiekiu senų sausumos transporto priemonių. Santa Roza ugniagesių brigadoje pilnu etatu dirba tik trylika ugniagesių, kiti – penkiasdešimt trys yra savanoriai, neturintys jokių teisinių įsipareigojimų. Dauguma savanorių – iš Kosta Rikos apylinkių, tačiau kartais kovoti su ugnimi miškuose nusprendžia ir užsieniečiai. Sausojo sezono metu vienas komandos narys yra dislokuojamas La Palma stebėjimo taške, „Pocosol“ sektoriuje. Stebėjimo taškas suteikia galimybę strategiškai įvertinti esamą situaciją į pietų pusę – Liberijos miestą, į šiaurinę pusę link La Cruz vietovės ir prižiūrėti Santa Elenos kraštovaizdį. Be to, apsaugos ir ugniagesių automobiliai nuolatos patruliuoja parkuose, prižiūrėdami neteisėtų laužų veiklą bei informuodami stotį, jei kyla gaisro grėsmė“, – rašoma „Newsweek“ portale.
Julio Días Orias apie dronų integravimą į gamtos apsaugos sistemas, spaudai sakė: „Tai didelis žingsnis, tarsi išėjimas į platųjį horizontą“. Jo nuomone, oro robotai bus itin naudingi siekiant užkirsti kelią ugnies įsiliepsnojimui bei stengiantis ją suvaldyti gaisro atvejais. Santa Rozos apsaugos programos ir ugniagesių brigados vadovas su liūdesiu pripažįsta, kad bene visi gaisrai kyla dėl neleistinos žmogaus veiklos, dažniausiai susijusios su žemės ūkio darbais. „Žmogaus sukeliamos nelaimės pralenkia natūraliai kilusių gaisrų skaičių. Sausame klimate įsižiebti nesuvaldomai ugniai pakanka mažos kibirkšties. Šiuo metu vienas gaisras, esantis už apsaugotos zonos bei matomas iš stebėjimo taško „Pocosol“ sektoriuje, liepsnoja maždaug dvidešimtą dieną. Vidutiniškai šiose apylinkėse per dieną, sausojo sezono metu, kyla dvidešimt du gaisrai“, – rašo straipsnio autorė Paige Blankenbuehler.
Biologė María Marta Chavarría teigia, kad paskutinis drėgnasis sezonas atogrąžų miškuose buvo vienas sausiausių per pastarųjų trisdešimt metų, o tai – kelia nerimą ne tik todėl, kad tokie pokyčiai yra itin žalingi ekosistemai, bet taip pat didesnis nei įprastai drėgmės stygius didina gaisrų tikimybę. „Besikeičiantis klimatas ir nenuspėjami lietūs turi neįtikėtinai didelę įtaką gaisrų skaičiaus augimui“, – teigė M. M. Chavarría.
Taigi kaip dronai sugebės padėti ugniagesių komandai kovoti su ugnimi? Julio Días Orias ir Muhammad Al-Rawi (dronų pilotavimo instruktorius ir elektros inžinerijos studentas Misūrio universitete), pasitelkę oro robotą „Phantom 2 Vision+“, gaisro atveju bando išgauti „realaus laiko“ matymą iš paukščio skrydžio perspektyvos. Esant tiksliam vaizdo fiksavimui, drono kamera įrašą iškart perduotų į išmaniojo telefono programėlę ir tada ugniagesiai ne tik patys gebėtų objektyviai įvertinti situaciją, bet ir dalintis gaunama informacija tarpusavyje. Keturias nuotolinio „Phantom“ modelio valdymo sistemas, su pelno nesiekiančios organizacijos „Guanacaste Dry Forest Conservation Fund“ pagalba, komanda įsigijo iš „Da-Jiang Innovations“.
Ugniagesių komanda siekia integruoti ir kitas inovatyvias technologijas į savo darbą ir viliasi, jog tai padės apsisaugoti nuo gaisrų. O kalbėdamas apie nepilotuojamas oro transporto priemones J. Días Orias teigė, kad jau greitai dronai taps įprastu operacijų elementu, padedančiu apsaugoti unikalius žemės plotus bei tūkstančius žmonių, kurie lankosi Kosta Rikoje esančiuose parkuose bei draustiniuose.
Inf. šaltinis: Robotika.lt