Robotas kasinės Mėnulio paviršių
2015 03 24 08:20Tikimasi, jog 2016 metų pabaigoje nedidelis, maždaug kavos staliuko dydžio robotas nusileis ant Mėnulio ir ims kasinėti jo paviršių. Šis robotas yra kompanijos „Google“ organizuojamo „Lunar XPRIZE“ konkurso dalyvis, kurio nugalėtojai gaus 30 milijonų JAV dolerių prizą, praneša naujienų portalas „Clapway“. Šio konkurso tikslas? Ištirti Mėnulio paviršių, o taip pat paspartinti naujojo kosminių tyrinėjimų amžiaus aušrą.
Robotą kuria privati, 2010-aisiais įkurta kompanija „Moon Express“. Kompanija žada, jog bus pirmoji, pasiuntusi komercinį robotą į Mėnulį. Ir šios kalbos nėra iš piršto laužtos. Pernai „Moon Express“ tapo pirmąją komanda, kuri sėkmingai atliko savo kosminio aparato bandymus. Už tai ji gavo 1 milijono JAV dolerių „Google Lunar XPRIZE“ apdovanojimą. Dabar „Moon Exoress“ yra vieni iš realiausių pretendentų į pagrindinį 30 milijonų šio projektų prizą, už sukurtą komercinę robotinę skraidyklę, kuri turėtų nusileisti Mėnulyje, nufotografuoti bei nufilmuoti jo paviršių bei saugiai sugrįžti į Žemę.
Pati sunkiausia šios misijos dalis – saugus ir „minkštas“ nusileidimas. Robotas turi sugebėti nusileisti taip, kad kontakto su dangaus kūno paviršiaus metu nebūtų pažeista jo įranga bei gabenami daiktai. Kol kas šią užduotį robotą konstruojančiai komandai pavyko sėkmingai įvykdyti tik tris kartus, nors bandymų buvo daug.
„Moon Exprees“ turi unikalią galimybę bendradarbiauti su NASA, dėka jos vykdomos viešos-privačios partnerystės programos. Ji leidžia įvairioms nevalstybinėms organizacijomis naudotis NASA ekspertų bei inžinierių pagalba. „Moon Express“ komanda taip pat turės galimybę naudotis Kenedžio kosmoso centro erdvėlaivių pakilimo infrastruktūra, kai tik jos kuriamas robotas bus pasirengęs savo kelionei.
Vos tik pasiekęs Mėnulio paviršių, robotas ims jį kasinėti. Mėnulio kasinėjimai domina tiek mokslininkus, tiek verslininkus. Norima jo pagalba ieškoti mėnulio uolienų pavyzdžių, o taip pat platinos, aukso bei kitų retųjų Žemėje randamų elementų.
Tačiau didžiausios galimybė įžvelgiamos kalbant apie galimybę išgauti neradioktyvų helis-3 izotopą. Šis elementas Žemėje randamas itin mažais kiekiais, tuo tarpu Mėnulyje slypi dideli jo klodai. Kadangi helis-3 yra labai „švarus“ ir saugus energijos šaltinis, jis gali turėti milžinišką įtaką ateityje, siekiant apsaugoti Žemę nuo radioaktyvių energijos išgavimo būdų keliamų grėsmių. Pavyzdžiui, helis-3 gali būti lengvai panaudotas kuriant branduolinės sintezės reaktorius, kurie, teoriškai, galėtų saugia ir ekologiška energija aprūpinti visą mūsų planetos pramonę. Kinai taip pat išsakė savo ketinimus užsiimti šio elemento kasybos darbais Mėnulyje.
Vieno iš „Moon Express“ įkūrėjo, milijardieriaus Naveeno Jaino teigimu, jo kompanija į Mėnulį žvelgia tarsi į dar vieną mūsų planetos žemyną, kurio naudingąsias iškasenas galima panaudoti žmonijos reikmėms.
Dar vienas Mėnulyje galimai slypintis elementas, į kurį viltį deda mokslininkai, tai vanduo. Vandens atradimas po Mėnulio paviršiumi būtu tikras proveržis kosmoso tyrinėjimuose bei astronautų kelionėse. Mėnulis galėtų potencialiai tapti kosminių kelionių stotimi, kurioje kosminiai laivai prieš pradėdami savo didžiąsias keliones pasipildytų vandens atsargas. Mokslininkų teigimu, mąstydami apie Mėnulį kaip Žemės bei jos ekosistemos dalį, galime įžvelgti ankščiau neregėtas galimybes, leidžiančioms mums galvoti apie vis didesnes kosmines svajones.
Inf. šaltinis: Robotika.lt