Wi-Fi dėka robotai galės judėti kosminėje stotyje
2015 03 11 13:40Šiuo metu tarptautinėje kosminėje stotyje galima sutikti įvairiausių tipų robotų. Tai mažasis japonų humanoidas Kirobo, dvirankis robotas „Robonaut 2“ ir keli kubo formos robotai-palydovai „Spheres“. Visų šių robotų užduotys skirtingos, tačiau tikslas vienas – vietoj žmonių atlikti kasdienes monotoniškas operacijas kosminėje stotyje. Greitu laiku, specialaus tinklo Wi-Fi dėka, robotai galės orientuotis ir judėti ne tik kosminės stoties patalpose, bet ir už jos ribų.
Pavyzdžiui, robotai „Spheres“, kosminėje stotyje, dirbantys nuo 2006 metų, gali veikti tik toje zonoje, kurios apimtis yra du metrai ir kuri „pažymėta“ penkiais ultragarso švyturėliais. Šių ultragarso signalų dėka robotai nustato savo buvimo vietą. Robotas „Robonaut 2“ kol kas neturi jokios galimybės orientuotis stoties patalpose.
Norint, kad robotai „Spheres“ ir „Robonaut 2“ galėtų laisvai judėti kosminėje stotyje, reikia pritaikyti naujas orientacines technologijas. Būtent todėl mokslininkas Terry Fong kartu su kolegomis iš NASA tyrimų centro Emsa siūlo pasinaudoti kosminėje stotyje esančiu tinklu Wi-Fi, kuris susideda iš kelių prieigos taškų ir maršrutizatorių.
Ne taip seniai vienas iš astronautų su išmaniuoju telefonu patikrino kiekvieną amerikiečių kosminės stoties dalį ir išmatavo Wi-Fi signalo lygį, naudodamas du maršrutizatorius. Skirtingose zonos, signalo stiprumas skiriasi. Pagal gautus duomenis buvo sudarytas žemėlapis, kuriuo vadovaudamiesi robotai „Spheres“ gali nustatyti savo buvimo vietą 1,5–1,6 metrų atstumu. Šito, žinoma nepakanka, kad robotai galėtų laisvai manevruoti stoties patalpose, tačiau užtenka identifikuoti stoties zonai, kurioje tuo metu yra robotas.
Sekantis šio projekto etapas – patikrinti Wi-Fi navigacijos veikimo principo galimybes. Bus atliktas bandymas, kuriame vienas iš robotų „Spheres“ gaus specialų Wi-Fi imtuvą, sugebantį tiksliau išmatuoti tinklo signalo lygį, nei tai galėjo padaryti išmanusis telefonas. Jei bandymas bus sėkmingas, greitu laiku kosminėje stotyje atsiras tinklas iš mažesnio galingumo Wi-Fi siųstuvų, kurie tiksliai atliks navigacinių švyturėlių vaidmenį ir padės robotams judėti kosminės stoties moduliuose, o ateityje – net už stoties ribų.
Inf. šaltinis: Robotika.lt