Robotai tvarkysis su elektronikos atliekomis

2014 11 25 08:01

Naujojo Pietų Velso universiteto tyrėjai užprogramavo pramoninius robotus, kad šie gebėtų susidoroti su gausybe elektroninių atliekų, skirtų perdirbimui.

Tyrimas parodė, jog galima išmokyti robotus įsiminti, kaip sudaryti įvairūs elektroniniai produktai, o tai leidžia robotams juos išardyti itin sparčiai.

Tai bendras Mechanikos ir gamybos inžinerijos mokyklos SMLCE ir Kompiuterijos mokslų bei inžinerijos mokyklos tyrėjų projektas.

Robotai tvarkysis su elektronikos atliekomis

„Yra galybė produktų, kurių nežinome kaip išardyti, nors esame priversti tai daryti spaudžiami įvairių įstatymų, – teigė finansuotojas ir projekto lyderis, profesorius Sami Kara. – Didžiausia problema tai nepastovumas – į perrūšiavimo centrus atkeliauja įvairūs skirtingi gaminiai. Taip pat skiriasi jų būklė.“

Nors žmonės geba tvarkytis su produktų įvairove, tačiau tai vis tiek sudėtingas ir daug kaštų reikalaujantis darbas – vienu metu ardyti po vieną produktą. Taip pat šis darbas potencialiai pavojingas – susiduriama su toksiškomis elektronikos gaminiuose naudojamomis medžiagomis.

Tyrėjai mano, jog dabar galės visiškai automatizuoti elektronikos atliekų ardymo procesą, pasitelkdami kognityvinius gebėjimus turinčius robotus.

Profesorius Kara pažymėjo, jog jo komanda sėkmingai įrodė, kad galima išmokyti robotą ardyti LCD ekranus. Anot mokslininko, robotai pradžioje sulaužo vieną arba du ekranus, tačiau vėliau išmoksta nebedaryti tų pačių klaidų, o išsaugotos nepažeistos detalės gali būti perdirbamos.

Nors robotas šiek tiek užtrunka pirmą kartą susidūręs su jam naujo modelio ekranu, tačiau vėliau panašių modelių ardymas užtrunka tik kelias minutes.

Koncepcijai pasitvirtinus laboratoriniuose bandymuose, kitas žingsnis – išbandyti ją industrinėje erdvėje. Profesorius Kara taip pat planuoja panaudoti kitokio tipo industrinius robotus, kurie talkininkautų „robotams-ardytojams“ ir perkėlinėtų elektroninius produktus bei jau išardytas jų dalis.

Pasak Karos, tokių robotų kompanija galėtų savarankiškai tvarkytis su perdirbimui skirtais ekranais be perstojo – 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.

Inf. šaltinis: Robotika.lt

Į viršų | Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | del.icio.us | RSS 2.0 sąsaja |

Jūsų komentaras