Jupiterio ir Saturno palydovuose tyrimus atlikti galėtų ledinis robotas: ieškotų nežemiškos gyvybės

2021 01 21 10:35

Jupiterio ir Saturno palydovai, tokie kaip Europa ir Enceladas, pastaruoju metu sulaukia vis daugiau dėmesio kaip galimos vietos nežemiškos gyvybės paieškoms. Po jų lediniais paviršiais plyti didžiuliai vandenynai.

Jupiteris / NASA/Caltech nuotr.
Jupiteris / NASA/Caltech nuotr.

Kaip geriausia juos tyrinėti? Neseniai pristatyta intriguojanti idėja – galbūt tyrimams skirti autonominiai robotai galėtų būti pagaminti iš ledo? Savaime suprantama, ledinis būtų ne visas robotas, o tik jo korpusas; elektroniniai prietaisai būtų įdiegti viduje. Tyrėjai išnagrinėjo, kaip tokį robotą būtų galima pagaminti minimaliomis energijos sąnaudomis.

Tai svarbu, nes pagrindinis ledinio roboto privalumas būtų pritaikomumas vietos sąlygoms. Pavyzdžiui, tyrinėjant kitą planetą, ledinį robotą būtų galima sukonstruoti jau nuskridus į paskirties vietą, iš aplink esančio vandens ledo. Taip būtų sutaupoma skraidinamų prietaisų masė, be to, roboto formą būtų galima pritaikyti pagal aplinkos sąlygas.

Kitas svarbus privalumas – ledinį robotą būtų galima pataisyti sulūžus korpuso detalėms, tuo tarpu metalinio ar plastmasinio roboto – ne. Iš penkių išbandytų metodų energetiškai efektyviausias pasirodė esantis „šildomas kabinimo lizdas“: prietaisas, kurį reikia įmontuoti į ledo korpusą, pašildomas ir „įlydomas“ į vidų.

Taip pat galima naudoti karštą metalinį strypą arba grąžtą. Tyrėjai taip pat pagamino keliolikos centimetrų dydžio robotuką, kuris gali važinėti įvairiais paviršiais ir prastumdyti priekyje pasitaikančias nedideles kliūtis. Tyrimo rezultatai pristatyti Tarptautinėje protingų robotų ir sistemų konferencijoje, juos aprašantį straipsnį rasite čia. Originalų autoriaus tekstą galima rasti čia.

Inf. šaltinis: „Konstanta 42“. Autorius: Kastytis Zubovas

Skyrius: Mūsų naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus

2021 01 15 14:00

Vienas autoritetingiausių pasaulio verslo leidinių „Forbes“ 2017 m. išplatino informaciją apie tai, kad mūsų planetoje visiškai be tiesioginio fizinio žmogaus darbo sėkmingai užaugintas ir nuimtas pirmasis derlius. Tai leidžia daryti išvadą, kad skaitmenizacijos procesai jau netolimoje ateityje iš esmės pakeis dabartinį ūkininkavimo modelį, bei patvirtina ES ekspertų prognozes, jog žemės ūkio specialistai su aukštuoju išsilavinimu ateityje bus vieni paklausiausių darbo rinkoje.

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Robotai dirbs, dirbtinis intelektas valdys rizikas

Žemės ūkio įmonės ir ūkininkų ūkiai, aktyviai jau dabar diegiantys ir diegsiantys naująsias technologijas, taps konkurencingesni, efektyvios skaitmeninės sistemos bei kitos novatoriškos technologijos jiems padės trumpinti operacijų vykdymo laiką, garantuos aukštesnę produkcijos kokybę, pritrauks daugiau vartotojų, padės greičiau pasiekti naujas rinkas. Vartotojams tai garantuos informacijos tikslumą dėl produktų kilmės, maistinių medžiagų kiekio ir kokybės. Be to, informacinės technologijos ir skaitmenizacijos procesai padės spręsti žemės ūkiui aktualias aplinkosaugos problemas bei švelninti klimato kaitos pasekmes.

Mokslo tyrimai rodo, kad robotų naudojimas žemės ūkyje didina gyvulių produktyvumą ir augalų derlių. Pavyzdžiui, robotai purkštuvai ir ravėtuvai gali iki 90 proc. sumažinti naudojamų agrocheminių medžiagų kiekius.

Robotikos technologijas žemės ūkiui kuriančios kompanijos šiuo metu aktyviai eksperimentuoja su lazeriais ir fotoaparatais, kad pastarieji galėtų aptikti ir pašalinti piktžoles visiškai nedalyvaujant žmogui, taip pat kuria augalus persodinančius robotus, išbando vaisių ir riešutų derliaus nuėmimo automatiką. Visa tai tradicinius ūkininkavimo metodus perkelia į visiškai naują efektyvumo lygį.

Pasitelkęs dirbtinį intelektą ūkininkas gali valdyti ūkį išmaniosiomis programomis savo telefone, į jį gauti informaciją apie pasėlių būklę ar laikomų gyvulių sveikatą. Atsiradus galimybei jutikliais, dronais, palydoviniu ryšiu rinkti duomenis apie augalus ir gyvulius realiu laiku, atsiveria galimybė taip pat realiu laiku valdyti ir gamtines bei technologines rizikas. Naudodami naująsias technologijas, ūkininkai gali, pavyzdžiui, pritaikyti pasėlius pagal aplinkos sąlygas arba netgi manipuliuoti pasėliais (biologinės inžinerijos būdu), kad pastarieji tiktų konkrečiai aplinkai.

Modernizaciją spartins skaitmenizavimas, daiktų internetas ir bepilotės skraidyklės

Mokslininkai išskiria kelias pagrindines ketvirtosios pramonės revoliucijos tendencijas, nulemsiančias žemės ūkio verslo pažangą.

Pirmoji jų – skaitmeninimas. Inovatyvių skaitmeninių technologijų naudojimas siekiant pakeisti žemės ūkio verslo modelius, gauti papildomų pajamų kuriant aukštą pridėtinę vertę iš atsinaujinančių bioišteklių yra pagrindinė žemės ūkio transformacijos kryptis. Skaitmeninimas gali daryti įtaką bioekonomikai keliais būdais: įgalinti efektyviau auginti, transportuoti, perdirbti biologinius išteklius ir tiksliau planuoti investicijas optimaliam jų panaudojimui.

Antroji tendencija – daiktų internetas ir jutiklių naudojimas. Informacijos rinkimas naudojantis daiktų internetu, t. y. jutikliais, mašinomis ir dronais, gebančiais pateikti informaciją realiu laiku, kuri vėliau saugoma ir apdorojama debesyse, leis padidinti žemės ūkio verslo efektyvumą, pavyzdžiui, sumažinti darbo sąnaudas, stebėti ir pasiruošti nepalankioms klimato sąlygoms, trukdančioms gamybos procesams, stebėti kenkėjų ir ligų plitimą – laiko, temperatūros ir drėgmės jutikliai, strategiškai išdėstyti aplink laukus kartu su vaizdo atpažinimo technologijomis, leidžia ūkininkams apžiūrėti savo pasėlius iš bet kurios pasaulio vietos, nustatyti drėgmės kiekį lauke, gauti kitus verslo valdymui reikalingus duomenis realiu laiku. Pavyzdžiui, prie auginamų vaisių pritvirtinus jutiklius, galima nustatyti jų dydį ir vystymosi stadiją. Iš jutiklių gauti duomenys yra įvedami į algoritmą, pagal kurį apskaičiuojama vaisių vystymosi stadija, o kai vaisiai subręsta ir ateina laikas juos rinkti, ūkininkas gauna informaciją išmaniajame telefone. Verslo prognozavimo modeliai, paremti dideliais duomenų kiekiais ir dirbtiniu intelektu, sudarys galimybę numatyti kenkėjų ir ligų protrūkius, pateikti rekomendacijas dėl geriausių augalų veislių parinkimo, taip pat nustatyti tinkamiausią laiką produktų pateikimui į rinką.

Trečioji tendencija – dronai, sukuriantys trimatį vaizdą, naudojami įvertinti dirvožemio kokybę ir planuojant augalų sėjos ir sodinimo technologijas. Dronai jau dabar naudojami purškiant pasėlius taip, kad cheminės medžiagos nepatektų į požeminius vandenis. Naujausi tyrimai atskleidė, kad dronai gali padidinti purškimo greitį penkis kartus, palyginti su tradicinėmis technologijomis.

Jungs ūkininkus, vartotojus ir politikus

Skaitmenizavimo technologijos atveria naujas žemės ūkio verslo valdymo galimybes visuose žemės ūkio ir maisto produktų vertės grandinės etapuose: žemės ūkio procesų automatizavimas leidžia tiksliai sureguliuoti naudojamų žaliavų ir medžiagų kiekius, sumažinti rankinio darbo poreikį. Palydoviniai duomenys ir jutikliai pagerina pasėlių augimo ir žemės ar vandens kokybės stebėjimo tikslumą, o visa tai sumažina sąnaudas. Produktų kilmės atsekamumo technologijos ir skaitmeninės logistikos paslaugos suteikia galimybę supaprastinti žemės ūkio maisto produktų tiekimo grandines, kartu teikdamos patikimą informaciją vartotojams ir padidindamos šias technologijas taikančių ūkininkų konkurencines galimybes.

Skaitmeninės technologijos taip pat prisideda prie valdžios institucijų vykdomos žemės ūkio politikos ir programų veiksmingumo ir efektyvumo bei sudaro galimybes kurti dar geresnes. Pavyzdžiui, laisvai prieinami ir aukštos kokybės palydoviniai vaizdai sumažina daugelio žemės ūkio veiklų stebėjimo ir kontrolės išlaidas. Tai leidžia atitinkamoms valdžios institucijoms pereiti prie tikslingesnės politikos, pagal kurią ūkininkams būtų mokamos subsidijos. Skaitmeninės technologijos leidžia ne tik stebėti, kaip laikomasi aplinkos apsaugos politikos, bet ir automatizuoti žemės ūkio administracinius procesus ir plėtoti naujas paslaugas.

Galiausiai, skaitmeninės technologijos padeda taikyti naujus prekybos žemės ūkio ir maisto produktais modelius, sujungdamos žemės ūkio produkcijos pardavėjus ir pirkėjus į naujas rinkas ir sudarydamos galimybes valdžios institucijoms stebėti ir užtikrinti kokybės standartų laikymąsi, greitesnes ir veiksmingesnes pasienio procedūras, kurios yra būtinos greitai gendantiems produktams ir kt.

Visa ši technologinė pažanga padeda pasiekti tikslą sukurti atsparesnes, našesnes ir tvaresnes žemės ūkio ir maisto sistemas, geriau tenkinančias vartotojų poreikius, žemės ūkio verslą paversti moderniu verslu, o jo valdytojus – ateities žemės ūkio ir maisto produktų kūrėjais.

Prof. Astrida Miceikienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

JAV suteikė leidimą naudoti dronus be jokios žmogaus priežiūros

2021 01 14 13:50

Autonominiai siuntinių pristatymo dronai vis dar atrodo kaip šis tas iš ateities, nors ne viena kompanija žada, kad tai – jau dabar pasiekiamos technologijos. Tačiau dabar ši svajonė iš tikrųjų virsta realybe – JAV Federalinė aviacijos administracija (FAA) vienai kompanijai suteikė leidimą naudoti autonominius dronus be jokios žmogaus priežiūros.

„Merican Robotics“ kuria autonominius dronus įvairioms sritims © „Merican Robotics“
„Merican Robotics“ kuria autonominius dronus įvairioms sritims
© „Merican Robotics“

Kai kalbame apie autonominius automobilius daug žmonių tik kreivai nusišypso – kaip galime galvoti apie gatvėmis važinėjančius robotus, kai net orlaiviai, keliaujantys ten, kur kliūčių yra žymiai mažiau, skraido tik su žmogaus priežiūra? Žinoma, apie bepiločius yra girdėję visi, tačiau tiesa yra ta, kad tai daugiausiai tik per atstumą valdomi orlaiviai.

Tai, žinoma, nereiškia, kad autonominių orlaivių nėra – robotai jau skraido. Ir net įprasti lėktuvai turi autonominių galimybių. Tačiau plačiau visiškai autonominiai dronai nėra naudojami dėl vienos priežasties – tai nelegalu.

Bent jau buvo. FAA dar gruodį leido dronams ir naktį, ir dieną skraidyti virš žmonių galvų. O visai ką tik pirmoji tokia licencija išduota Masačusetse įsikūrusiai bendrovei „American Robotics“. Kompanijos vadovas Reeseas Mozeris džiaugdamasis šiuo pasiekimu pasakė – „Su šiuo patvirtinimu „American Robotics“ žengia į naują automatizuoto siuntinių pristatymo dronais erą“. Ir pridūrė, kad FAA pasitikėjimas atveria 100 milijardų komercinių dronų rinką.

Ir iš tikrųjų, FAA patvirtinimas yra didžiulis pasiekimas. Dronai galės skraidyti virš žmonių galvų visiškai be jokio žmogaus įsikišimo. Niekas jų nevaldys, niekas jų neprižiūrės. „American Robotics“ tikina, kad jų sukurtas dronas „Scout“ turi visą reikiamą saugumo įrangą, pats vertina oro sąlygas, gali saugiai nusileisti, vengia susidūrimų su kitais orlaiviais. FAA dabar atrišo „American Robotics“ rankas toliau vystyti siuntinių pristatymo technologiją, kuri neišvengiamai sudomins didžiausias elektroninės prekybos kompanijas.

Tačiau autonominiai dronai nėra skirti išskirtinai tik siuntinių pristatymui. Jie gali pasitarnauti ir infrastruktūros priežiūros, žemės ūkio ir saugumo srityse. Kita vertus, tikriausiai jūs labiausiai laukiate būtent pirkinių pristatymo – kada nors jau visai greitai pasaulyje bus technologija, kuri leis dronui prie jūsų durų palikti jūsų vakarykščius pirkinius.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

„Samsung“ pademonstravo robotus, kurie palengvins daugelio mūsų kasdienybę

2021 01 14 00:47

Kiekvienų metų sausis yra ypatingas technologijų gerbėjams ir entuziastams. Įprastai Las Vegase vyksta bene didžiausia technologijų paroda – CES (ang. Consumer Electronics Show), tačiau šiemet šis renginys perkeltas į skaitmeninę erdvę. Nepaisant to, jog formatas kiek neįprastas, tačiau įdomių naujienų tikrai netrūksta.

„Samsung“ pademonstravo robotus, kurie palengvins daugelio mūsų kasdienybę

Daugelis didžiųjų gamintojų į virtualią sceną žengė jau pirmąją „CES 2021“ parodos dieną, o tarp jų, žinoma, ir „Samsung“. Daugelis kompanijos naujienų yra skirta JAV rinkai, tačiau keletas Pietų Korėjos milžinės kūrinių gali patraukti ir Jūsų dėmesį. Pirmadienį buvo pademonstruoti du robotai, kurie skirti naudojimui namuose.

Skaitykite dagiau: http://www.elektronika.lt/produktai/elektronika/76204/

Inf. šaltinis: Telefonai.eu

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

JAV armija gavo kalėdinę dovaną – su naująja technika atsiveria nematytos galimybės

2021 01 08 12:35

Kalėdoms atėjus JAV kariuomenė gavo du amerikiečių firmos Pratt Miller robotizuotų kovinių transporto priemonių prototipus (Robotic Combat Vehicle – Light, RCV-L).

© Gamintojo nuotr.
© Gamintojo nuotr.

Raudonais kaspinais papuoštų dviejų mašinų nuotrauka „Twitter“ pasidalino gamintojas.

„Pratt Miller“ bendradarbiauja su Jungtinės Karalystės gynybos rangovu „QinetiQ“. Sausio mėnesį įmonės sudarė sutartis dėl RCV-L kūrimo.

RCV yra vienas iš penkių projektų pagal naujos kartos kovinių transporto priemonių (NGCV) programą, kurią JAV kariuomenė įsteigė 2018 m., kad pakeistų pėstininkų kovos mašiną „M-2 Bradley“.

Abi naujos transporto priemonės sveria apie tris tonas, gali gabenti 3 tonų krovinį ir pasiekti 72 km/val greitį. Jos yra hibridinės-elektrinės konstrukcijos, leidžiančios taupyti degalus, o tai dar vienas labai pageidaujamas kariuomenės aspektas.

Be to, žemas svorio centras leidžia transporto priemonei įveikti 60 proc. įkalnę ir 40 proc. šoninį nuolydį. Be to, siauras korpusas užtikrina, kad ją lengva gabenti JAV armijos transporto lėktuvais.

Transporto priemonės gali veikti valdant žmogui arba pusiau autonominiais režimais. Jos taip pat aprūpintos guminiais vikšrų padais, kurie yra yra tylesni, gali įveikti bet kokią bekelę ir suteikia didesnį greitį.

„Robotai gali pakeisti mūsų kovines taktines operacijas. Mes tikime, kad šios transporto priemonės suteiks vadams daugiau laiko ir vietos priimti sprendimus ir sumažins riziką kariams“, – teigia NGCV programos direktorius brigados generolas Rossas Coffmanas.

Šiuos pažangius prototipus kariuomenė gauna ne pirmą kartą. Sutartis buvo sudaryta dėl keturių transporto priemonių, o pirmoji buvo pristatyta lapkritį, o antroji – gruodžio pradžioje.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Proveržis dronų rinkoje: bus gaminami iš ananasų ir taps visapusiškai pranašesni

2021 01 07 14:42

Malaizijos mokslininkų komanda neseniai paskelbė didelį atgarsį pasaulyje sukėlusį ananasų lapų panaudojimo metodą. Iš jų išskirtas pluoštas leistų šią iki šiol šiukšle laikytą augalų dalį pritaikyti bepiločių skraidyklių gamyboje.

Profesoriaus Mohamed Sultan vadovaujami Outta universiteto tyrėjai jau ilgą laiką ieškojo būdo tvariai panaudoti Hulu Langat provincijos, esančios netoli Malaizijos sostinės Kvala Lumpūro, ananasų fermas prižiūrinčių ūkininkų prikaupiamas atliekas. Neseniai mokslininkai nustatė, kad ananasų lapų pluoštas yra idealiai tinkamas dronų ir netgi didesnių orlaivių pramonei.

Proveržis dronų rinkoje: bus gaminami iš ananasų ir taps visapusiškai pranašesni

Tyrimo vadovo teigimu, iš šios organinės medžiagos pagamintos skraidyklės gali pasigirti didesniu masės/tvirtumo santykiu, lyginant su pagamintomis iš šiuo metu naudojamo plastiko ir kitų sintetinių medžiagų. Maža to, ananasų lapų pluoštas turi galybę kitų privalumų – jis leistų atpiginti dronų gamybą, palengvinti jų konstrukcijas ir paversti juos draugiškais aplinkai, kadangi ši medžiaga yra biologiškai skaidoma.

Pirmieji dronų prototipai, kurių rėmas pagamintas iš ananasų lapų pluošto, demonstruoja tiesiog puikius rezultatus. Jie gali pakilti į kilometro aukštį ir išsilaikyti ore maždaug 20 minučių. Visgi tai dar tikrai nėra jų galimybių ribos. Komanda tikisi netolimoje ateityje dronų galimą skraidinti svorį ir taip išplėsti jų pritaikomumą įvairiose srityse, įskaitant žemės ūkį ir vaizdo stebėjimą.

Šiuo atradimu labai džiaugiasi vietiniai ūkininkai, kurie tikisi, kad šio nuo 2017 metų vykdomo projekto atradimas padės padidinti jų gaunamas pajamas iš ananasų derliaus, kadangi iki dabar kotai ir lapai buvo laikomi atliekomis, o nuo šiol juos bus galima parduoti orlaivių gamintojams.

Inf. šaltinis: Telefonai.eu

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Tik pasižiūrėkite, ką išdarinėja „Boston Dynamics“ robotai

2021 01 06 10:07

Naujame vaizdo įraše, kuriuo pasidalino garsi robotų kūrėja ir gamintoja „Boston Dynamics“, matome, kaip gamintojo robotai atlieka keletą įspūdingų šokių judesių pagal 1962 m. „The Contours“ hitą „Do You Love Me“.

© „Boston Dynamics“ / „Youtube“ stopkadras.
© „Boston Dynamics“ / „Youtube“ stopkadras.

Klipe, kaip ir daugelyje kitų, kuriuos „Boston Dynamics“ išleido praeityje, yra pademonstruojamas nepaprastos jo paties gamintų robotų galimybės.

Kompanijos humanoidinis „Atlas“ robotas vaizdo įraše šoka įvairiais vikriais posūkiais, pasisukimais ir netgi šuoliais, o į šunį panašus „Spot“ taip pat įsijungia į bendrą šokį. Įraše taip pat pasirodo įspūdingas į strutį panašus robotas „Handle“.

„Boston Dynamics“ techninis meistriškumas ir pasiekimai robotikoje domina įvairiais kompanijas (NASA netgi pasiūlė išsiųsti modifikuotą „Spot“ padalinį į Marsą), tačiau slaptas bendrovės bendradarbiavimas su teisėsauga ir kariuomene taip pat sukėlė baimę, kad robotai gali tapti represijų įrankiais ar netgi panašiomis į „Terminatorių“ žudymo mašinomis.

Gal todėl jie pasirinko būtent šią „The Contours“ dainą, kuri neabejotinai yra smagus ir užvedantis hitas, pagal kurį šokdami šie robotai pasirodo iš savo linksmosios ir draugiškesnės pusės.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Povandeninis dronas slapta rinks duomenis apie branduolinius povandeninius laivus

2021 01 05 09:57

JAV karinis jūrų laivynas paskelbė apie savo povandeninių transporto priemonių arsenalo planus sukurti naują didesnę bepilotę povandeninę transporto priemonę.

© U.S. Navy
© U.S. Navy

Bepiločiai orlaiviai yra laikomi karinio jūrų laivyno ateities dalimi, o šias naujas povandenines transporto priemones galės slaptai dislokuoti ir susigrąžinti atominiai povandeniniai laivai. Patys bepiločiai orlaiviai vykdys įvairius tikslus.

NAVSEA oficialiai pateikė prašymą teikti pasiūlymus dėl jų „Snakehead“ nepilotuojamų transporto priemonių 2 etapo. Prašymas pateikti pasiūlymą iš esmės reiškia kvietimą rangovams pateikti kainas ir projektus atrankai.

Gavęs visus pasiūlymus, laivynas planuoja galutinai pasirinkti iki 2021 m. pabaigos, greičiausiai iki rugsėjo.

Naujoji transporto priemonė yra didelio tūrio bepiločių povandeninių transporto priemonių arba LDUUV klasėje. Šie dideli bepiločiai orlaiviai turi neįtikėtinai ilgą autonominį laiką, leidžiantį rinkti žvalgybos duomenis, neutralizuoti minas ir vykdyti kitas misijas.

Vienas iš naujojo LDUUV klasės įrenginių turės sonarus ir batimetrinius jutiklius, kurie leis parengti išsamius jūros dugno žemėlapius ir gylio diagramas. Tokie duomenys yra labai svarbūs povandeninių laivų operacijoms, taip pat nuotolinei jūrų navigacijai.

Teoriškai povandeniniai laivai galėtų dislokuoti bepilotę transporto priemonę, kad ši ištirtų kelią į priekį, atidžiai nustatydama savo optimalų kelionės kelią, kad būtų išvengta galimo pavojaus jūroje.

Nors karinis jūrų laivynas viešai paskelbė savo prašymą teikti pasiūlymus dėl naujos transporto priemonės, yra labai mažai detalių apie tai, kas bus transporto priemonėje ir kokios įmonės prisidės jas konstruojant.

JAV karinis jūrų laivynas turi ne tik eskadrilę pilotuojamiems laivams, bet ir bepiločiams laivams. Pavyzdžiui, „One“ arba „UUVRON-1“ buvo pirmosios nepilotuojamos povandeninės transporto priemonės, skirtos bepiločiams laivams. Šiuo metu laivynas naudoja du anksčiau sukurtus LDUUV klasės įrenginius, iš kurių vienas yra „Sea Horse“, 28 pėdų 5 tonų transporto priemonė, kitas – „Sea Stalker“, kuris yra modifikuotas „jūros arklys“ su įvairiais kitais misijos paketais.

Kol kas naujoji transporto priemonė bus toliau kuriama su atnaujinimais, kurie turėtų pasirodyti 2021 m.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Magiškas figūras danguje kuria šviečiančių dronų spiečius

2021 01 04 11:00

Įspūdingas ne tik dronų sukuriamas vaizdas danguje, bet ir pats dronų armijos pakilimas. Visi jie yra valdomi sudėtinga kompiuterine programa, tik jos dėka dronai „žino“ kiekvienas savo vietą ar judesį tam tikru momentu.

Inf. šaltinis: DELFI.TV

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Pirmasis toks atvejis medicinoje – pacientui pritaikyta revoliucinė technologija ir vėl leidžia valdyti galūnes… mintimis

2021 01 01 10:27

Pirmą kartą medicinoje pacientui pritaikyta naujausia technologija suteikia vilčių paralyžiuotiems žmonėms vėl valdyti protezuotas galūnes.

Naudojant Johno Hopkinso universiteto sukurta technologija, kojų ir rankų nevaldantis vyras mintimis galėjo vienu metu valdyti du rankų protezus. Tai pirmasis toks atvejis medicinoje.

Roberto „Buzo“ Chmielewskio mintimis valdomi rankų protezai © Johns Hopkins Medicine
Roberto „Buzo“ Chmielewskio mintimis valdomi rankų protezai © Johns Hopkins Medicine

Bendradarbiaujant Johno Hopkinso medicinai (JHM) ir Johno Hopkinso universiteto taikomosios fizikos laboratorijai (APL), 10 valandų trukusios chirurginės procedūros metu buvo implantuoti šeši elektrodai į Roberto „Buzo“ Chmielewskio smegenis. Šios operacijos dėka, Chmielewskis įgijo galimybę protu valdyti protezines rankas.

Prieš tris dešimtmečius Chmielewskis buvo paralyžiuotas po nelaimės su banglente, dėl kurios jo galūnių judėjimas buvo minimalus.

Dabar, praėjus beveik dvejiems metams po JHM ir APL bendradarbiavimo pradžios, Chmielewskis gali naudoti abi savo robotines rankas paprastoms užduotims atlikti, pavyzdžiui, pats save pamaitinti.

„Šio tipo tyrimai, žinomi kaip smegenų ir kompiuterio sąsaja (BCI), daugiausia buvo sutelkti tik į vieną ranką, kurią valdo tik viena smegenų pusė“, – teigia fizinės medicinos direktorius medicinos mokslų daktaras ir tyrimų grupės narys Pablo Celnikas.

Tyrėjai pritaikė sistemą, kuri automatizuoja dalį robotų valdymo naudojant dirbtinį intelektą. Tikslas buvo sujungti smegenų ir kompiuterio sąsajos signalus su robotika ir dirbtiniu intelektu, kad vartotojas galėtų sutelkti dėmesį į detales, pvz., kokį daiktą pasiimti, kaip atpjauti maisto gabaliuką ir pan., iš esmės leidžiant dirbtiniam intelektui perimti kontrolę, kai pacientas jau būna priėmęs sprendimą atlikti veiksmą.

„Mūsų tolesni šio darbo žingsniai apima kasdienio gyvenimo veiklų išplėtimą, kurį galime pasiekti naudodamiesi šia žmogaus ir mašinos komandų sąsaja, taip pat siekiame vartotojams papildomo jutiminio atsako vykdant užduotis“, – sako APL elektros inžinierius ir tyrimų grupės narys mokslų daktaras Francesco Tenore.

Pateiktame vaizdo įraše matyti, kaip Chmielewskis kairiuoju rankos protezu pjausto maistą, o dešiniu maitinasi. Abi roboto rankos momentais juda vienu metu.

Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | Komentuoti

Sekantis puslapis »