Skiltuvai

2012 01 11 14:44

Tenka dažnai lankytis miške, nes atlieku tyrimus. Tenka ir laužą užsikurti, kad pasišildyti maistą ar arbatos išsivirti. Tai padaryti žinoma paprasta su degtukais ar žiebtuvėliu.

Tačiau ar kada susimastėte kokiu būdu senovėje žmonės įkurdavo ugnį? Ko gero daugelis per tv matėte kaip su pagaliukais trynimo metu vienas į kitą įžiabiamas laužas. Tačiau šiandien trumpai papasakosiu apie kitą būdą, kurio paslaptis dabar bandau išmokti.

Šis būdas yra naudojant titnagą ir skiltuvą.

Skiltuvai yra gaminami iš daug anglies turinčio kieto plieno. Dabar retas kas galėtu pagaminti tinkamą skiltuvą. Man pasisekė rasti gerą kalvį, kuris būtent ir specializuojasi senųjų baltų gaminių gamyboje.

Prie skiltuvų užsakymo prisidėjo dar 2 žmonės, ir štai susimokėję po 20 lt už skiltuvą juos jau turime savo rankose. Štai kaip atrodo 2 skiltuvai:

Maniškis:

skiltuvas

Bei vienas kolegos:

Keliose nuotraukose galite pamatyti ir šalia skiltuvų padėtus mažus titnago gabaliukus.

Dar be titnago ir skiltuvu, mums būtinai reiks specialaus daigto sugauti kibirkštį. Tam geriausiai tinka naudoti vadinamą anglinę medvilnę (medvilnė uždarytoje skardinėje be ugnies išdeginama) arba pasinaudoti tam tikromis gamtos gėrybėmis. Susirasti grybą, tikrąją pintį ir iš jos pasigaminti medžiagą, kuri sugaus mūsų kibirkštį. Bet apie šituos dalykus papasakosiu plačiau vėliau, nes jų dar pats neturiu. Žinoma kas tyngi daryti be problemų anglinės medvilnės gali nusipirkti per ebay už kelis USD.

Taigi o visas procesas vyksta taip. Imamas titnagas, su šviežiai nuskeltomis briaunomis, ant viršaus dedama medžiaga, kuri sugaus kibirkštis. Tuomet paimamas skiltuvas su kita ranka, ir su briauna stipriu judesiu braukiamas per titnagą. Kietas titnagas nuo skiltuvu atplėš miniatiūrinius plieno detalės, kurios nuo trynties labai stipriai įkaista ir užsidega. Būtent šios degančios plieno detalės ir uždegs anglinę medvilnę.

Procesas nėra paprastas ir lengvas. Bet norisi išmokti tinkamai juo naudotis. Juolab, tikrai daigtas praktiškas ir bet kada galintis praversti, kai sugenda žiebtuvėlis ir sušlampa degtukai.

Na ir pabaigai keletas video, kur demonstruojama gyvai, kaip šiuo metodu įkuriama ugnis.

Pateikiu nuorodas į http://www.bushcraft.lt. Tai puikus puslapis kolektyvo žmonių, kurie kaip patys sako yra “pamišę dėl išgyvenimo meno gamtoje, vadinamo „bushcraft“ (buškraft’u)”.

Tad štai, jų pavizdys, kaip šiuo metodu įkuriama ugnis.

Bei, siūlau pažiūrėti išties puikų ugnies išgavimo šou, kurį pernai pademonstavo Jean-Loup Ringot, XIII-ame eksperimentinės archeologijos festivalyje „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“:

1 dalis

2 dalis

3 dalis

Į viršų | Skyrius: Bendra | Autorius: Donatas Stanionis | del.icio.us | RSS 2.0 sąsaja |

2 komentarų to “Skiltuvai”

  1. bushcraft.lt rašo:

    Smagu pasipraktikuoti užkuriant ugnį su skiltuvu, visai kitokia dvasia, bei pradedi vertinti ugnį ir pasiruošimą, kai viską gerai pasiruoši, uždegęs ugnį su skiltuvu, jautiesi lyg nugalėjęs konkurse ar varžybose :)

    P.S. Mūsų puslapyje taip pat yra filmukas kaip pasigaminti anglinės medvilnės.

  2. Donatas Stanionis rašo:

    Taip, video jūsų jau mačiau, būtent taip ir darysiu. Vakar turėjau galimybę išbandyti, kaip puikiai kibirkštį sugauna anglinė medvilnė.

Jūsų komentaras