Sukurtas robotas – driežas

2010 07 07 07:40

Robototechnikos pasiekimai išmokė robotus ne tik vaikščioti, bėgioti, plaukioti, nardyti ir skraidyti. JAV inžinieriai sukūrė pirmąjį pasaulyje robotą – driežą, galintį įsirausti į smėlį ir judėti jame.

Pasak tokio roboto prototipą pristačiusių Džordžijos Technologijos instituto Atlantoje (JAV) mokslininkų, driežus imituojantys robotai gali padėti žmonėms, po žemės drebėjimo ar technologinės katastrofos įkalintiems po palaidų nuolaužų sluoksniu.

Sukurtas robotas – driežas

Judėti smėlyje yra sunkiau, nei ore ar vandenyje, nes smėlis gali „elgtis“ ir kaip tvirta medžiaga, ir kaip skystis, teigia amerikiečių mokslininkai. Būtent dėl to yra sudėtinga apskaičiuoti, kaip objektas gali judėti įsirausęs į smėlį.

Tačiau rasti atsakymą į šį klausimą padėjo paprastieji scinkai – nedideli šiltuose kraštuose gyvenantys driežai, gebantys greitai įsirausti į smėlį ir judėti po juo, pasakoja „New Scientist“. Džordžijos Technologijos instituto mokslininkų grupė, vadovaujama Danielio Goldmano ir Ryano Maladeno, remdamasi šios rūšies driežų stebėjimais, išsiaiškino, jog paprastasis scinkas, „paniręs“ po smėliu, išskečia savo galūnes į šalis ir juda į priekį kraipydamasis į vieną ir kitą pusę.

Amerikiečių tyrėjai savo stebėjimų rezultatus panaudojo kompiuteriniam tokio driežo judėjimo modeliui sukurti. Remiantis juo paaiškėjo, kad gyvatės formos robotas, kurio „kūnas“ sudarytas vos iš septynių segmentų, gali laisvai judėti biriame grunte, pavyzdžiui, smėlyje.

Džordžijos Technologijos institute buvo sukurtas 35 centimetrų ilgio paprastojo scinko judesius imituojantis robotas, sudarytas iš šešių elektros varikliukų valdomų 7 aliumininių segmentų, apvilktų itin elastinga sintetine medžiaga – spandeksu. Ji apsaugo varikliukus nuo pernelyg didelio suspaudimo ir užsikirtimo.

Bandymų metu į konteinerį su 6 mm skersmens plastikiniais rutuliukais įleistas tokio roboto prototipas pasiekė 0,3 kūno ilgio per vieną judėjimo „bangos“ ciklą greitį. Tai beveik atitinka smėlyje šliaužiančio paprastojo scinko judėjimo spartą. Pasak inžinierių, jei roboto korpusas būtų prailgintas dar keliais papildomais segmentais, suteikiančiais didesnį judesių plastiškumą, jis greičiu prilygtų tikram driežui.

Amerikiečių sukurtas smėlyje šliaužiantis robotas buvo pristatytas Saragosoje (Ispanija) vykusioje „Robotics: Science and Systems 2010“ konferencijoje.

Inf. šaltinis: Balsas.lt

Į viršų | Skyrius: Robotikos naujienos | Autorius: error | del.icio.us | RSS 2.0 sąsaja |

Jūsų komentaras